PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

sobota 26. listopadu 2011

Co a kde si pořídit pro paličkování

Paličkování má tu výhodu, že nejvíc peněz utratíte jen na začátku. Jakmile si seženete stojánek, herduli, paličky (těch raději od začátku více, 15 - 20 párů), hodně kvalitních špendlíků (nevěřili byste, co se všechno za špendlíky vydává), tenký háček, který se neohne při prvním připojování, ostré nůžky a různé nitě nebo bavlnky, máte vystaráno. Pak už jenom dokupujete nitě, ale jejich spotřeba je mnohem menší než třeba při vyšívání nebo háčkování. 


 • stojánek: Může jej nahradit krabice z pevného kartonu nebo polystyrenu či košíček. Herdule  se v něm ale nesmí "utopit", asi ze 2/3 musí ze stojánku vyčnívat. Stojánek vám může šikovný kutil vyrobit ze dřeva nebo si jej zakoupíte.
Výhodou otočného stojánku je, že si můžete práci podle potřeby natáčet směrem k sobě.

Stojánek s přihrádkami pro paličky
 • herdule, poduška - je nejdůležitější pomůcka. Na ni se připevňuje podvinek a podle něj pomocí špendlíků tvarujeme krajku. Herduli je možné si také vyrobit, ale raději ji po předchozích zkušenostech doporučuji zakoupit. Málokdy se ji totiž podaří pořádně nacpat. Taková herdule potom "zlobí" - vzor se na ní deformuje, špendlíky se vyvracejí. Paličkovat se dá i na polystyrenové desce, ale je to méně pohodlné.
  Herdule 

  • paličky - jsou nejlepší dřevěné. Při práci pěkně klepou o sebe. Paličky s pláštíkem jsou dražší a trochu složitěji se navíjejí. Nit je schovaná pod pláštíkem, a tak se nešpiní.
  Paličky s pláštíkem

  Paliček bez pláštíku je hodně druhů. Na běžné paličkování se nehodí moc malé paličky (jsou příliš lehké) a pozor také na různé ozdobně soustružené, hůře se s nimi paličkuje lísteček.
  Paličky ze švestkového dřeva
  Paličky z bukového dřeva
  Paliček je potřeba hodně. Pro začátek asi 15 - 20 párů (30 - 40 kusů). Později jich užijete určitě více.

  • nitě - můžeme použít téměř jakékoliv. Od silných přízí až po tenká hedvábíčka. S trochou šikovnosti se dá paličkovat i z tenkého drátku. Děvčata v kroužku nejraději paličkují s perlovkami v klubíčku. Je jich velká barevná škála, jsou poddajné, jen méně drží tvar, musí se tužit.
  Perlovky
  Trochu zkušenosti potřebují krajkářské lněné nitě. Jejich výhodou je jejich větší pevnost.
  Lněné nitě
  Uplatní se i různé háčkovací příze, nitě s kovovým vláknem, apod. Osobně ale s přízemi určenými k háčkování paličkuju nerada a jen vyjímečně a i s některými dalšími krajkářkami jsme se shodly, že to není ono.
  Další možný materiál 

  • špendlíky - jsou nejlepší dlouhé s kovovou hlavičkou. Kupujte je raději v galanterii a prověřte si jejich kvalitu. Často jsou totiž nekvalitní, bez špičky nebo se ohýbají. Špendlíky s hlavičkou využijeme k připevnění podvinku a během práce za ně můžeme odkládat paličky. Špendlíky mohou být také různě dlouhé s různou tloušťkou. Dlouhé a tenké špendlíky jsou dobré pro jemnou krajku a paličkování půdic. Pro silnější materiál jsou lepší špendlíky s větším průměrem. Zanechávají větší dírku a lépe se připojuje.
  • háček a nůžky - ani tady se nevyplatí šetřit. Háček je nejlepší ocelový a tenký jako na háčkování krajkových deček. Musí totiž projít očkem po špendlíku a neohnout se při tom. Nůžtičky si vyčleníme jen pro odstřihování nití, je třeba, aby měly ostrou zejména špičku.
  • další pomůcky - mít můžeme, ale nemusíme. Je to např. vytahovátko špendlíků, které nám usnadní odšpendlení práce, bodíček na urovnání nití v práci, vypichovátko pro vypíchání dírek pro špendlíky v podvinku - nerozpícháme si potom tolik prsty. Dobrý pomocník je i magnet, který mívají tato nářadíčka na druhém konci. Oceníte ho, když si vysypete po podaze špendlíky (stalo se mi to mockrát).
   Další pomůcky 

   • podvinek - je předloha pro paličkování. Je to předkreslený vzor, podle kterého vedeme nitě a upevňujeme je k němu špendlíky. Pod podvinek se dává kartón (z různých obalů potravin) a přes něj něco průhledného, aby se nám práce neušpinila od barvy (celofán, folie, průhledná lepenka). Podvinky můžeme získat z různých časopisů, knih a dnes už i z internetových stránek. Také si je můžeme zakoupit od krajkářek. Nejlepší je zkoušet si nakreslit své vlastní, můžete si s nimi potom nakládat, jak chcete, bez obav, že porušíte autorská práva. Cizí podvinky nekopírujte, práce podle nich nepoužívejte k prodeji. A pokud se chcete se svým dílkem upaličkovaným podle cizí předlohy pochlubit, uvádějte vždy autora podvinku, je to slušnost. 
   • tužidlo - tužení je trochu věda, vyžaduje zkušenosti. Dá se jím hodně zkazit, a tak je snad lepší vypracovat dílko natolik pevné, aby drželo bez tužení.  (výroba vlastního tužidla)
   Na internetu jsem našla několik českých adres, kde si můžete potřeby pro paličkování zakoupit, případně se pro ně vypravit osobně do kamenného obchodu. Tady jsou:

   Prodejna a e-shop v Sedlici(západní Čechy nedaleko Blatné)

   Některé pomůcky, třeba paličky, háčky, špendlíky, najdete i v některých internetových obchodech s textilní galanterií.
   Podvinky pak nabízí i jednotlivé krajkářky. 

1 komentář:

 1. Palickovala jsem v mem detstvi,mam spousty predloh.Moc mne to bavilo,prala jsem si to,jako moje zamestnani ale na skolu by jsem se nedostala,otevirala se kazde ctyri roky.ted uz to nedelam,ale chtela by jsem prodat palicky,mam jich hodne a jsou velmi ciste,valec dam zdarma,i predlohy.Palicky jsou ze sedumdesatych let a neposkozene.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.