PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

neděle 27. listopadu 2011

Jak číst v podvincích

V článku Příprava podvinku jsem se zmiňovala o značkách, které se používají v podvincích pro upřesnění práce a zvolení technik. Možná se mýlím, ale zkušenější krajkářky už asi tolik tyto značky nepotřebují. Alespoň mně stačí obrysy a zbytek už si umím promyslet sama. Výsledek se pak může od originálu drobně lišit. Pro děvčata se učím značky do podvinků využívat, protože si pak ušetřím odpovědi na otázky typu: Kolik párů? Kolik vodivých? Kde mám začít? Jak to budu paličkovat? Kde mám kroutit?

Začněme tím, čím se začíná vždy - zajímá nás, kolik si připravit paliček a kolik materiálu. V podrobně značených podvincích najdeme počet párů buď zapsaný v blízkosti obrázku nebo přímo v nákresu. Pak jsou tam vyznačené větší body a u nich římskou číslicí počet párů paliček, které na jednotlivé špendlíky navěsíme.

počet párů+začátek

Dále nás zajímá technika, jakou budeme paličkovat dál. Ta může být naznačena značkami.

značení základních technik

Tečky po okrajích značí, kam zapíchnout špendlík, za který drží vodivý pár.

Vlastní značky mají lísteček, řetízek značený silnější čarou nebo křížkem, a pikotka.

značení pro lístek, řetízek a pikotku

Kroucení se v podvincích vyznačuje malou čárkou přes nit. Počet čárek určuje počet kroucení.

kroucení

Podvinek může být nakreslen jen velmi minimalisticky, třeba jen obrysy pásky, ze které je tvar utvořen.

jednoduché schema podvinku

Tečky značí místa pro zapíchnutí špendlíků.
Většina podvinků ale mívá zakreslený vodivý pár. Pomáhá nám určit místa zapíchnutí špendlíků a také se ve vzoru lépe orientujeme. Nemusíme  se ale kresby držet za každou cenu, protože často také záleží na tloušťce materiálu, se kterým paličkujeme.

podvinek se zakresleným vodivým párem

V hodně podrobných podvincích pak bývá zakreslený každý pár a jeho směřování vzorem, takže je nám předem jasná i technika, jakou je vzor vypracován.

podrobný podvinek 

Ale pozor! Někdy je technika vypracování nakreslená jen ze začátku pásky a pak už autor předpokládá, že budete pokračovat stejně, a vzor nerozkresluje. Začátečníci si ale mohou myslet, že mají např. plátno ukončit a dále pokračovat řetízkem po okrajích pásky. Bývá to u některých kupovaných podvinků. Pokud vám to nevyhovuje, prostě si chybějící části podvinku dokreslete. Jakmile bude jednou zapíchaný do herdule, už to nepůjde.

Značek pro krajku je samozřejmě mnohonásobně více. Mohou se také lišit podle původu krajky. V publikacích nebo návodech od některých krajkářek (např. podvinky Světlany Pavlíčkové jsou v tomto ohledu skvělé) bývají složitější značky podrobně rozkreslené a postup vypracování je popsán a vysvětlen. Takové návody mám ráda, protože se na nich učím nové techniky.

2 komentáře:

  1. Děkuji za skvělé stránky a přehledy. Vždycky se u vás něco přiučím.Věřím, že to dá nemálo práce a stojí hodně času něco takového připravit.Vždycky, když něco nevím a jdu si pro radu na internet, hledám nejdříve u vás.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. A já zas děkuju za váš komentář, protože pak vím, že mé články někdo čte. A když i pomůžou, tím líp. Nějaký čas tomu sice dávám, ale kdyby mě to nebavilo, nedělala bych to. Je to docela zábavné.Hezký den!

      Vymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.