PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

úterý 29. listopadu 2011

Jak na podvinek - úprava pro tisk

Možná se vám stalo, že jste si chtěli vytisknout podvinek z internetu (pozor na autorská práva! smíte jen podvinky volné ke stažení) v elektronické podobě a ten se vám vytiskl ve velikosti, která vám nevyhovovala. Nebo se vytiskla jen jeho polovina a druhá část byla na druhém papíře, ačkoliv by se obrázek pohodlně vešel na A4. Jak si s tím poradit?

Obrázky bývají uloženy ve formátu JPG, JPEG nebo BMP a otevřeme je v prográmku Malování, který je součástí Windows. Já mám Windows XP, nedokážu se s nimi rozloučit, ale myslím, že Malování bude fungovat v různých operačních programech podobně.Jak je tam dostat? Jednoduše klikneme pravým tlačítkem na obrázek a zvolíme Uložit obrázek jako.

uložení
ukládání podvinku 

Vybereme možnost JPG, JPEG, ... Pak stačí vybrat místo ve svém počítači a obrázek tam umístit.

Jinou možností je opět klik pravým tlačítkem a zvolit tentokrát Kopírovat obrázek. Pro ten si potom musíte otevřít nový soubor v Malování a obrázek tam vložit (Ctrl V). Opět se musí uložit někam do složky.
Obrázek, otevřený v Malování, můžeme ještě oříznout pomocí nástroje vyjmout a posunout obrázek více k hornímu levému rohu, abychom při tisku měli jen malé okraje (tiskárna si okraje přidává).

oříznutí

Nyní si musíme upravit velikost a polohu obrázku pro tisk. Nejprve se podíváme na náhled. Tady musím upozornit, že v náhledu se zobrazuje celá plocha obrázku, nejen samotná kresba (proto nám občas vyjde na dvě stránky, i když by se kresba pohodlně vešla na jednu). Zamezit tomu můžeme dalším oříznutím obrázku až k samotné kresbě.

další oříznutí

Nyní tedy zadáme Soubor - Náhled a podíváme se na velikost obrázku vzhledem k formátu A4.

zadat náhled

V Náhledu vidíme, že se nám kuře bude tisknout na střed a je poměrně velké.

náhled

Proto si ho pro tisk dále upravíme. Zavřeme Náhled a v Souboru zadáme volbu Vzhled stránky.

zadat vzhled stránky

Otevře se nám karta pro úpravy, kde nás budou zajímat 4 údaje:
  • Náhled - šedivý obdélníček s úhlopříčkami ukazuje polohu obrázku
  • Orientace - volíme tisk na výšku nebo na šířku, zde na šířku
  • Zarovnat na střed - odkliknu obě možnosti Vodorovně i Svisle a obrázek se mi posune do horního levého rohu
  • Změna velikosti - udává se v procentech, kuře jsem zmenšila na 90 %, mohu ho ale i zvětšit, potom zadám větší číslo než 100%. Obdélníček v náhledu mi ukazuje, jak to bude velké. Zvětšení velikosti mohu také provést zadáním Přizpůsobit na - 1 stránku. Obrázek se roztáhne na formát A4.
karta pro úpravy
úprava na kartě

Potom můžeme rovnou zadat tisk, nebo se ještě vrátit do programu Malování potvrzením OK a tam se znovu podívat na Náhled (celkem zbytečné). Obrázek si ještě nezavírejte, protože můžete být nespokojeni s jeho velikostí. Pak se znovu vraťte na tuto kartu. Bude to stále nastavené, jak jste chtěli, jen si upravíte procenta pro zvětšení nebo zmenšení.
Nevím, jestli vám tyto informace pomohly. Na případné dotazy ráda odpovím dole v komentářích pod článkem.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.