PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

neděle 27. listopadu 2011

Jak si nakreslit podvinek - krajky na okraj

Podvinky, které jsou spíše dekorativního rázu, vytvářím jiným způsobem, než jsem popisovala při kreslení veverky. Používám zde významně osu souměrnosti a souměrnost podle středu (vida, jak se hodí školní geometrie!). A mám několik možností.

Tou první je čtverečkovaný papír. K mání je milimetrový, půlcentimetrový a centimetrový. To mi nestačilo, a tak jsem si ve wordu vytvořila čtverečkové sítě, které se postupně zvětšují o 1 mm. Popisovat tady postup vytvoření asi nemá smysl, každý můžeme mít jinou verzi programu. Čtvercová síť mi pak umožňuje kreslit vzory, které se pravidelně opakují, např. okrajovou kraječku. Velikost čtverečků volím podle síly materiálu, ze kterého budu paličkovat.
Nejprve si nakreslím horní okraj kraječky. Ten bude rovný a pevnější, protože se za něj bude kraječka přišívat k okraji látky. Může tam být plátýnko na očka nebo plátýnko za dva páry (pouze při horním okraji, spodní bude na očka) a jejich různé varianty.
Potom si rozpočítám špičky vodivého páru v okrajovém plátně na stejnoměrné krátké úseky.
Určím si, že zoubky krajky budou třeba tvořit dva vzájemně se proplétající řetízky. Opět mám více možností. Řetízky mohou mít stejně velké oblouky, nebo jeden z řetízků tvoří obloučky menší.
Další možnost je, že místo oblouků budu vytvářet jiné geometrické tvary, třeba trojúhelníčky nebo čtverce, či obdélníčky. Tyto tvary dál mohu kombinovat. Po zakreslení řetízku oživím kresbu pikotkami, lístečky, lístečky z krouceného páru nebo z řetízku a dalšími možnými úpravami. Takto mám možnost vytvořit hned několik variant okrajové kraječky. Přidám-li další páry, otvírají se mi další a další možnosti kombinací.

náčrtek1
náčrtek2
náčrtek3
náčrtek4
náčrtek5
náčrtek6
náčrtek7

Podobně vytvářím kraječku do čtverce nebo obdélníku, ktará může sloužit např jako vsadka nebo malý polštářek, apod.

náčrtek9

Všechny nákresy jsou samozřejmě jen hrubé. Vzor v červeném obdélníku se stále opakuje podle potřebné délky a musí se zpřesnit a lépe nakreslit.

3 komentáře:

 1. Dobrý den,

  mohla byste mi, prosím, poradit, jak tu síť vytvořím? Nějak to ve wordu nemůžu dohledat.

  Děkuji moc, Blara

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ve wordu si síť vytvoříte pomocí tabulky . Vložíte tabulku a potom si v nástrojích tabulky nastavíte šířku a výšku buněk. Tabulka se tak obyčejně zmenší, ale následně se dají přidávat sloupce i řádky stejné velikosti, takže ji pak můžete rozšířit na síť přes celou stránku.
   Různé sítě se také dají dohledat na netu, stačí zadat slovo grid. Kromě čtvercové pak najdete i sítě, které se mohou hodit pro půdice.

   Vymazat
  2. Děkuji moc, jsem samouk začátečník (zatím mám za sebou jen párek labutí od paní Malátové a několik záložek z dírkové půdice), tak jsem ráda za každou radu a vychytávku.
   A tyhle stránky jsou moc fajn.

   Vymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.