PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

neděle 27. listopadu 2011

Jak si nakreslit podvinek - skládáním papíru

Návrh a provedení - V. Cepáková
Další možností k vytvoření podvinku je skládání papíru.

Tady právě využívám jak souměrnost podle středu, tak osovou souměrnost. Čtverec papíru si různě překládám na poloviny i čtvrtiny, ať už je tvoří obdélníky, čtverce nebo trojúhelníky. Podobně, jako třeba u origami, mohu papír poskládat i příčně různými směry. Po rozložení pak sklady tvoří pravidelnou síť čar. Pak musí nastoupit fantazie, trochu znalosti technik, zvažování, kudy povedou nitě. Stačí nakreslit čtvrtinu vzoru a tu pak souměrně přenést na ostatní čtvrtiny.

poskládaný papír s náčrtkem vzoru
rozkreslená čtvrtina vzoru
překreslený celý vzor

Vzor obkresluji na skle okna. Šíleně z toho bolí ruce. Ideální by byla skleněná deska stolu podsvícená lampičkou. To nemám, tak se tu bolest snažím vždycky vydržet. Dalo by se to také udělat tak, že si vzor do poskládaného papíru protlačím (propíšu) na měkčím podkladu a pak si ho podle protlačených obrysů obtáhnu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.