PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

neděle 27. listopadu 2011

Jak si nakreslit podvinek - v počítačových programech

Návrh a provedení V.Cepáková
Existují programy určené přímo pro vytváření podvinků. Viděla jsem jejich nabídku na zahraničních webech. Vzhledem k ceně jsou ale pro mě nedostupné, takže zkouším pracovat s tím, co je po ruce. Ať už je to obyčejný program Malování, Word nebo něco jiného, co je součástí programového vybavení počítače.

V poslední době zkouším kreslit podvinky v počítačověm programu CorelDRAW. I tam se dá navolit čtvercová síť, kterou můžeme doplnit dalšími vodícími linkami, které slouží k rozvržení a rozměření vzoru. Pěkné je, že obojí funguje jako jakýsi magnet, ke kterému se námi kreslený vzor přichytává. Je potom přesný. Program kreslí pravidelné geometrické tvary, lomené čáry, vše si můžeme během práce opravovat, popotahovat kam potřebujeme. Nakreslenou část vzoru pak můžeme vícenásobně kopírovat, otáčet ve směru, který potřebujeme, nebo zrcadlově překlápět.
V tomto programu jsem si např. vytvořila šablony pro šesticípé hvězdičky. Ručně jsem do vytištěných šablon vytvářela různé variace vzoru a vznikla kolekce vánočních ozdobiček a svícínků.
Návrh a provedení V.Cepáková

Návrh a provedení V. Cepáková


Návrh a provedení V. Cepáková

Tento způsob má své výhody i nevýhody. Vždy ho ještě kombinuji s nejdokonalejším nástrojem - lidskou rukou. Drobnosti se prostě musí dořešit ručním dokreslením, problémy pomáhá řešit jednoduchý náčrtek. Důležité je se nebát a zkoušet. Buď to dopadne, nebo ne! Nic víc se stát nemůže. Odměnou je pak radost z vlastního a od nikoho neokopírovaného dílka.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.