PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

pátek 2. prosince 2011

Jak si nakreslit podvinek - veverka

Návrh - V. Cepáková, provedení P. Mesárošová - 13 let
Paličkování podle cizích podvinků má jistý přínos v tom, že se krajkářka učí nové techniky a zároveň si vytváří hotové dílko, což neplatí o učení se paličkováním vzorníků (nic proti nim, ale zpočátku je to nudný a zdlouhavý proces). Také se učí řešit mnohé zapeklité krajkové rébusy a může se pak radovat z úspěšného řešení. Vyzkoušet se má ale všechno, tak proč nezkusit paličkovat podle svých návrhů a vytvořit tak originální dílka.
Když se o to pokouší děvčata z našeho kroužku, dělají tu chybu, že si vzor kreslí tužkou jako omalovánku. Protože zatím paličkujeme jednodušší obrázky většinou z páskové krajky, paličkované jen s několika páry, je lepší použít kreslicí nástroj, který zanechá silnější stopu - silnou pastelku, progresso, uhlík, voskovku.

Kreslím naplocho tak, aby stopa byla široká podle záměru (pro 5-6 párů paliček).


veverka-nákres

Během nákresu si promýšlím, kde asi práci začnu a kde ji ukončím, jestli budu paličkovat jedním tahem - jednou páskou bez stříhání, nebo bude krajka stříhaná - složená z několika částí. V tomto případě budu veverku paličkovat ze tří částí.

    Ve druhé fázi si přes náčrt vypracuji návrh krajky:

podrobný návrh

      Jestli je podvinek dobrý se ukáže až vlastním vypracováním krajky. Časem ho můžeme poopravit podle potřeby.
Upaličkovaná veverka bude koukat na druhou stranu. Pokud chceme, aby se dívala vlevo, jako v našem nákresu, můžeme si podvinek překlopit v prográmku Malování.

zrcadlový obraz


7 komentářů:

 1. Bonjour,
  J'ai une question au sujet des oreilles. Pouvez-vous me dire quel est le point utilisé? Nous sommes un groupe d'amies qui nous interrogeons à ce sujet.
  Je vous met la traduction de google.
  Merci à vous et bonne dentelle!
  Dobrý den,
  Mám otázku o uších. Můžete mi říct, co se používá? Jsme skupina přátel, která nás o to požádá.
  Dala jsem vám překlad google.
  Děkuji a dobrou krajkou!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sorry! I don't understand to your question. What do you mean? How many pairs to use? At first you start work at the tail. Use 6 pairs, one is main. When you start to make ears, you use 4 pairs for the head and two pairs on the right side are for ears. When you finish ears, these two pairs will then rejoin the work again.
   I am sorry, I don't understand French and Google is not good in translation. Maybe it could be better to translate from English to French.

   Vymazat
 2. Hello,
  My friends and I were wondering how you realize the point with two pairs and has a name?
  Do you make a twist between the threads of the same pair?
  Thank you for your answers!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat

  2. Oh, it is simply plain weave. I don't know if it is the right name for it. We say "plátýnko". One pair is the main and one is vertical. Twist only main pair when you go around the pin. But if you want, twist also between two threads of vertical pair. Or you can make the chain. There is a few options.

   Vymazat
  3. I'm going to add another picture of this lace what made my friend time ago. You can see there you can change the technique if you want.

   Vymazat
 3. Merci beaucoup et bonne dentelle!
  Thank you

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.