PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

pondělí 26. prosince 2011

Jednoduchá dírková půdice - návod

jednoduchá dírková půdice s okrajem na očka
Připravíme si 12 rovnoměrně namotaných párů a podvinek. Páry si navěsíme podle  počtu udaného v podvinku. Před samotnou prací je dobré si podvinek předpíchat  jehlou pro předpichování nebo čalounickým špendlíkem. Vzor je pak přesnější a taky nás nebudou tolik bolet prsty i oči, špendlíky vklouznou do dírky samy.


předpíchání vzoru

zaklesnutí párů ve vrcholu

Nejprve si vypracujeme začátek na levé straně, jde lépe. Pár v pravé ruce 1x kroutíme, prohodíme plátýnko s levým párem a potom přehodíme levou (horní nit) právě prohozeného páru přes špendlík, na kterém visí druhý pár.

začátek

pravý pár 1x kroutit, prohodit plátýnko s levým párem, přehodit nit

Stejný postup (kroutit pravý, prohodit plátýnko, přehodit nit) opakujeme se všemi páry směrem doleva.

celý levý začátek

Na pravé straně si ukážeme jiný způsob rovného začátku. Tady totiž nejde jen tak přehazovat krajní nit přes špendlík, protože je nyní vespod. Napícháme si pomocné špendlíky pro každou dírku začátku necelý centimetr od ní. Na ně navěsíme připravené páry.

druhá strana začátku

Paličkujeme opět od vrcholu: 1x kroutit, křížit-kroutit-křížit. Špendlík tentokrát zapíchneme do středu pláténkového čtverečku. Tam budeme ostatně špendlíky od teď zapichovat stále.

čtvereček plátýnka
pravá strana ještě s pomocnými špendlíky

Po upaličkování řady pomocné špendlíky odstraníme a všechny nitě popotáhneme k špendlíkům na okraji začátku.

odstranění pomocných špendlíků

Nyní si urovnáme všechny páry pro přehlednost i pro to, aby se nám dobře pracovalo.

rozložení párů

Začneme druhou dírkou pod vrcholem. Oba páry nejprve 1x kroutíme, pak prohodíme plátýnko a dovnitř jeho čtverečku zapíchneme špendlík.

první prohození

Stejně postupujeme se všemi páry vlevo. Prohazujeme páry tak, aby tvořily čtvercovou síť, ve které jdou nitě párů diagonálně vpravo a vlevo.
Poslední pár jde ale svisle dolů, protože tvoří okraj. Zkroutíme ho 2x, prohodíme plátýnko a špendlík nyní zapíchneme jako u plátýnka za dva páry (jsou ale i jiné možnosti, ukážu u dalších vzorníků).

levá řada až k okraji
okraj za dva páry
za dva páry = oba krajní páry jsou za špendlíkem; levý pár zůstává, pravý se zapojuje do práce

Nyní se můžete rozhodnout podle toho, co vám bude lépe vyhovovat, jak paličkovat dál. Můžete paličkovat druhou řadu opět zprava doleva nebo druhým levým párem ve špičce postupovat vpravo. Postup je stále stejný: oba páry nejpve 1x kroutit, pak křížit-kroutit-křížit. Krajní pár před prohozením kroutit 2x.

druhá strana řady

Možností ukončení této půdice je více, opět je ukážu na dalších vzorníčcích. Stejně tak okraj se může provést různým způsobem, např. úvodní obrázek této stránky má okraj na očka (tj. za špendlíkem na okraji je poze jeden pár, který potom ještě jednou projde plátýnkem krajním párem).

11 komentářů:

 1. Vypadá to jednoduše, ale jednoduché to určitě není, ale moc by se mi líbilo to zkusit. Škoda, že nebydlíš blíž, taky v okolí o nikom nevím, kdo by tohle umění ovládal.

  OdpovědětVymazat
 2. Pro krajkářky je typické, že jsou se svou herdulkou zalezlé doma a klepou paličkami. Okolní svět je v tuhle chvíli nezajímá a ten o nich proto neví. Taky jsem si myslela, jak jsem tady v tom našem koutku osamocená, ale nejsem. Daly jsme se dohromady vlastně náhodou, když jsme se s dětmi z kroužku začali chlubit výrobky. Najednou se po okolí našly další nadšené duše a já se vždycky těším, až uplyne 14 dní a my se zase sejdeme nad krajkami. Třeba se tam u vás někdo najde. Naučit se tuhle krásu není těžké v žádném věku, to jsem poznala. Chce to jen trpělivost a dobré oči nebo brýle.

  OdpovědětVymazat
 3. Koketovala jsem v mysli, že bych též zkusila paličkování. No nezkusila jsem to ani vyslovit nahlas a tak stále pouze obdivuji. Fukčarinka

  OdpovědětVymazat
 4. Nikdy neříkej nikdy a co není může být. Já už jsem taková, že lákám k téhle technice, koho můžu. Bylo by škoda, kdyby zanikla. Dík za návštěvu.

  OdpovědětVymazat
 5. Dostal jsem k Vánocům vše potřebné k paličkování. Konečně, strašně dlouho jsem to scháněla a nakonec jsem to podědila po nějaké starší paní. Začala jsem se to učit sama podle knih a je to docela oříšek. Ale chce to trpělivost. Ono to půjde :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Merci pour ces explications qui sont très claires. Si vous le permettez je mets un lien vers cet article sur mon blog.
  Cordialement.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I am very glad you like my blog. I appreciate it. You have my consent.
   Have a nice time with bobbins:-)

   Vymazat
 7. Très intéressant blog, je vous remercie également pour ces explications. Peut être l'été prochain irais-je en république Tchèque.
  A très bientôt.
  www.brigittek.info

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I hope you enjoy it. I now France is very beautiful country with old history but also my country .-)
   Greetings!

   Vymazat
 8. gracias por compartir tus conocimientos

  OdpovědětVymazat
 9. pourriez vous m envoyez part mail svp

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.