PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

sobota 3. prosince 2011

Krajkářský uzlík

Když při práci dojde nit, přetrhne se nebo prostě jenom chceme šetřit materiál a spojujeme dvě již namotané paličky, používáme ke svázání krajkářský uzlík.


Dobře drží, není v práci příliš vidět a je docela jednoduchý. Zlobí jen tehdy, když svazujeme klouzavý materiál, pak raději použiju obyčejný uzel nebo jiný způsob.

Postup:
 • na jednom konci nitě, spíše u nově namotané paličky, protože u práce bývá kratší, vytvoříme smyčku, jakou děláme na začátku pletení nebo háčkování; smyčku neutahujeme!
  očko pro smyčku
  nit pod očko-vytáhnout smyčku

 • druhou nit provlečeme smyčkou (stačí i malý kousek - to je výhodné v případě, kdy se nit v práci přetrhne)
  smyčkou protáhnout druhou nit

 • nejprve utahujeme oba konce nitě tvořící smyčku; připojovanou nit by smyčka měla vtáhnout, dáváme si tedy pozor, aby se nám uzlík smyčky příliš nestáhl
  utahovat konce smyčky

 • pak utahujeme střídavě oba konce vedoucí k paličkám nebo k práci a paličce a krátké přečnívající konce
  utáhnout delší konce nití
  utáhnout kratší konce nití

 • pak krátce zastřihneme oba konce; správně udělaný uzlík by měl pevně držet, někdy sklouzne, protože smyčka jenom obejmula připojovanou nit a neprotáhla ji skrz sebe; pak je nutné začít znovu
  hotový uzlík

I obyčejný uzlík chce cvik a zkušenost, tak to nevzdávejte .

2 komentáře:

 1. Vlaďko, obdivuju tvoji energii a trpělivost s obhospodařováním dvou blogů. A přeju ti v nové paličkománii spoustu spokojených návštěvníků.
  Krásnou druhou adventní neděli Vlasta.

  OdpovědětVymazat
 2. S paličkováním začínám, našla jsem tu přesně to, co jsem hledala, děkuji za cenné rady, ne každý je ochoten své vychytávky předat druhým. Moc děkuji a Vaši adresu předám i druhým děvčatům v kurzu. Spoustu nových nápadů Vám přeje Helena

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.