PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

sobota 3. prosince 2011

Lísteček - krok za krokem

detail
Vrcholem začátečnického umění je bezesporu lísteček. Je to milá ozdůbka každě paličkované práce, ale musí být pořádně udělaná. Někdo se do nácviku lístečku pustí hned a brzy techniku ovládne, někdo s ním dlouho zápasí, než si přijde na vlastní grif.

Viděla jsem lístečky paličkovat mnoha různými způsoby. Mnohá videa s některými z nich můžete najít na You tube-francouzský způsob, znovu na rovné podložce, You tube- náš způsob.

Odlišnosti jste si jistě všimli. V západních zemích se paličkuje převážně na rovné podložce. Krajkářka prsty přehazuje a tahem utahuje paličky ležící na podložce. Tento způsob vyžaduje cvik stejně, jako ten náš. My paličkujeme na herduli, ze které paličky visí, a tak je musíme držet v ruce. Při paličkování lístečku používáme dva páry. Tři nitě jsou svislé a jedna nit je obtáčí. Na to musíme myslet při návinu nití na paličky - jedna palička musí být namotána hodně, má velkou spotřebu. Paličky si namotáme nakrátko, s dlouhými nitěmi se lísteček paličkovat nedá, nebo já to alespoň neumím. Když popíšu princip lístečku slovy, pak začneme řetízkem (křížit-kroutit-křížit). Potom si ujasníme, která palička bude obtáčet ostatní (ta nejvíce navinutá) a s ní pracujeme takto: s krajní paličkou 2x kroutit, s prostřední křížit, s druhou krajní paličkou 2x kroutit, s prostřední paličkou opět křížit. Opakujeme stále dokola.

začátek řetízkem
začátek řetízkem2
začátek řetízkem3
lísteček3
lísteček4
lísteček5
lísteček6
lísteček7
lísteček7
lísteček8
lísteček9
lísteček10
lísteček11
lísteček12
lísteček14
lísteček15
lísteček16
lísteček17
lísteček18
lísteček19

lísteček20
lísteček21
lísteček22
lísteček23

Postupně nám začne docházet nit, která tvoří lísteček. V tom případě si odložíme krajní paličky zeširoka za špendlíky tak, aby se nám lísteček nesběhl, a nit opatrně povolíme na potřebnou délku. Pokračujeme v práci.
lísteček24
lísteček25
lísteček26
lísteček27
lísteček28
lísteček29
lísteček30
lísteček31
lísteček32
lísteček33
lísteček34
Není těžké naučit se toto prohazování, mnohem těžší je udržet krajní paličky ve správném tahu od sebe tak, aby se nám tvar lístečku nestahoval v tenkou žížalu. Zpočátku si můžeme k udržení tvaru pomáhat špendlíky. Lísteček ale nebude pěkný pravidelný. Hodně záleží i na tom, z jakého materiálu ho zhotovujeme. Pro nácvik doporučuji silnou bavlněnou přízi nebo vlnu na pletení, dobře se také dělá z perlovky. Naopak špatně jde z tenkých nití, z nití, které kloužou, nebo z kovových nití.
Lísteček se musí "vysedět" - trénovat tak dlouho, až se povede. Je škoda se mu vyhýbat, bez něj to není ono. Do krajky prostě patří. Jděte se například podívat na krajky paní Domanjové, jak krásné lístečky v krajce používá a jak je má barevně sladěné. Můžete si je vzít za vzor a cíl svého snažení.

4 komentáře:

 1. dobrý den ve škole chodím na kroužek paličkování a myslela jsem že se naučím lístečky abych byla trochu napřed ale musím říct se mě pořád dělá nějaký trochu jiný řetízek :D ale budu to skoušet dál

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neboj, jednou ho zvládneš! My to v kroužku paličkování trochu šidíme a děláme takovým jiným způsobem držení paliček. Budu se to tu snažit ukázat, článek už je v přípravě.

   Vymazat
  2. moc děkuju protože to držení mi právě nejde vžycky mám ten líteček hrozně uzoučkej

   Vymazat
 2. tak jsem to podle navodu zvladla. diky moc

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.