PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

sobota 3. prosince 2011

Namotání paliček

Správné namotání paliček je velmi důležité. Jak pečlivě a důsledně si paličky namotáme, tak nás budou potom při práci poslouchat. Jaké zrady nás mohou během práce s nimi potkat?

 • palička se neustále sama od sebe rozmotává - máme ji namotanou obráceně nebo špatně udělanou smyčku; někdy to může způsobit i klouzavý materiál (pak můžeme nit zajistit dvěma smyčkami)
 • palička naopak nejde vůbec povolit - opět to může být špatná smyčka nebo nedbale namotaný materiál (měli bychom ho namotat rovnoměrně jako na cívku)
 • palička vypadává z důsledku málo namotaného materiálu - chceme-li příliš šetřit, nevyplatí se to, paličku krátký konec nitě neudrží (Někdy ale máme materiálu málo, potom si můžeme nit nastavit jinou barvou, takže na paličce drží. Musíme si ale být jistí, že je zbývající délka potřebné barvy dostačující.)
Pokud tyto závady zjistíte, doporučuji paličky přemotat, protože je to mnohem menší zdržení než trápení, které vás čeká, když to tak necháte.

Jak tedy postupovat správně?
 • Nejprve si odhadneme délku materiálu. Spíše se předem rozmyslíme. Nedělám to tak, že bych si potřebnou délku odmotala z klubka, nit by se válela v nečistotě a během namotávání se zacuchává. Naučila jsem se množství odhadnout podle toho, kolik mám namotáno na paličce, a to chce praxi. Pro druhou paličku z páru už se musí potřebná délka z klubka odmotat, proto si dávejte pozor na čistotu. Viděla jsem začátečnice, které si klidně klubka kutálely po zemi a to samé dělaly s nitěmi. Palička nemusí být plná, šetřete si materiál.
 • Protože jsem pravák, držím paličku v levé ruce a namotávám pravou. Palcem levé ruky přidržím koneček nitě pod hlavičkou paličky a pak začnu namotávat směrem horem od sebe - spodem k sobě tak, abych koneček nitě uchytila pod namotáním. snažím se namotávat hodně rovnoměrně.

 • pravou palcem přidržet nit

 • Po namotání potřebného množství přendám paličku do pravé ruky, ukazovákem a prostředníkem zároveň naberu vrchem nit vedoucí od paličky. Volný konec mi jde přes dlaň - pod něj vsunu hlavičku paličky. Tím vznikne smyčka, kterou sundám z prstů a přitáhnu pod hlavičkou paličky (jsem tak navyklá začínat z pletení). Správná smyčka drží paličku tak, že visí bez toho, že by se samovolně odmotávala. Zároveň si ji můžeme během práce povolovat.
  rovnoměrně namotaná nit
  prsty horem nabrat nit koncem do dlaně
  hlavičkou spodem pod nit
  pomalu utahovat vzniklou smyčku
  zatáhnout smyčku

 • Stejný postup platí pro druhou paličku v páru, namotáváme na ni druhý konec nitě a paličky jsou tak k sobě připoutány.

Pro paličky s pláštíkem ale platí jiný postup.
 • tady nejprve protáhneme nit pláštíkem paličky
 • nit se nenamotává pod hlavičku paličky, ale na její tělo ke spodnímu konci tak, aby se schovala pod pláštík
 • směr namotávání je obrácený než u paličky bez pláštíku
 • po namotání se pláštík nasune na paličku a nit se zajistí dvojitou smyčkou pod hlavičkou paličky
 • stejný postup platí pro druhou paličku z páru

Vzdálenost obou paliček od sebe by měla být asi 20 cm, tedy když je potom zavěsíme, jsou volé konce nití dlouhé asi 10 cm. Nenecháváme si delší konce, hůře se s nimi pracuje a páry se nám zamotávají do sebe. Ani kratší nitě nejsou optimální. Nitě si rovnoměrně povolujeme tak, abychom měli všechny paličky ve stejné vzdálenosti od práce. Když je každá palička jinak vysoko (stává se to hodně při  polohodu), pracuje se špatně.

Někdy nám na paličkách zbyde materiál od minulé práce. Naučila jsem se ho odmotávat, protože se na paličkách špiní a většinou ho zrovna pro další práci nepotřebuji. Vyhazovat se mi ho ale také nechce. Když jsou nitě dlouhé tak na jeden návlek, splétám je do copánků a využívám na vyšívání. Delší nitě namotávám přes dva prsty do malých přadýnek a ty pak schovám do krabičky pro případ, že mi během práce dojde nit stejné barvy, nebo je využívám pro cvičné práce a vzorníky.
Jestliže vám zbyde na paličkách hodně materiálu, máte dvě možnosti:
 • paličky svázat krajkářským uzlem
 • z jedné paličky přemotat polovinu materiálu na druhou a tak si vytvořit nový pár
Osobně zas raději používám druhý způsob, protože nemám moc ráda uzlíky v práci.

Ve Vamberku jsem viděla strojek na namotávání paliček. Při přípravě na rozměrnější práce bych ho brala. Za ta léta motání a přemotávání jsem ale získala takový cvik, že mám namotáno raz dva i ručně.
A ještě jedna perlička na závěr - na jednom ruském blogu jsem viděla namotávat paličky pomocí elektrického šicího stroje. Jinde zas pomocí strojku poháněného elektrickou vrtačkou. Lidé přijdou na všechno možné...

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.