PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

čtvrtek 8. prosince 2011

Paličkovaná Andělka

Paličkovaný andílek - návrh a provedení V.Cepáková

Obtížnost: mírně pokročilý

Použité techniky: plátýnko s krouceným párem na vnějším okraji, polohod s kroucenými páry na okrajích, jednoduchý růžek, řetízek, pikotky, hvězdičková výplň (nebo jiná, třeba dírková půdice), začátek a konec ve špičce, připojování

Potřebujeme: použila jsem tentokrát tenkou kordonetku č. 60, ale může být i bavlněná nebo nejlépe lněná nit (pozor na kordonetky, rády žloutnou)

Počet párů: Na vlásky 4+1 pár (jeden je tam přidaný později), na tělíčko 3+1, na ručky s křídly 5 párů a na hvězdičkovou výplň 7 párů (tady může být i silnější materiál), samozřejmě ne všechny páry naráz, Andělka se paličkuje po částech

Podvinek si raději vytiskněte na barevný papír, tenké bílé nitky jsou na něm lépe vidět. Bude se hodně tužit, tak si ho přelepte izolepou. Velikost si můžete upravit v programu Malování, ten můj je asi 10 cm vysoký.

podvinek není určen ke komerčním účelům


 • Začneme vlásky. Navěsíme si 4 páry a prohodíme začátek řetízku. Jeden z párů si zvolíme za vodivý a pokračujeme plátýnkem na očka. Jakmile se špička začne rozšiřovat, začneme také kroutit vodivý i okrajové páry. Asi v 6.řadě přidáme ještě jeden svislý pár podle obrázku.
začátek vlasů

 • Pokračujeme plátýnkem na očka, vodivý i krajní páry stále kroutíme. V místě zúžení přestaneme postupně vodivý pár kroutit. Chcete-li si udělat andílka na zavěšení, můžete nyní ze dvou krajních párů upaličkovat očko z řetízku.

zúžení vlasů
 • Druhou část vlasů paličkujeme obdobně. V místě zúžení začneme postupně uvnitř pásky odebírat páry. Připomínám zásadu - vždy se odebere jen jedna palička z jednoho páru a s ní i jedna ze sousedního. Zbylé dva páry ukončíme řetízkem a připojením k hlavičce.

konec vlasů

 • Tělíčko začneme připojením tří párů k vláskům. Paličkujeme plátýnko na očka. Po propaličkování místem krku paličkujeme dál plátýnkem s vnějším krouceným párem. Okraj tak bude pevnější.

začátek košilky

 • Růžek vypracujeme jen jednoduchý. V první fázi se postupně od vnitřní části zanechají 2x svislé páry, jak je snad vidět z obrázku, a pak se zase postupně přibírají Stejně se udělá i druhý roh. Tělíčko dopaličkujeme stejně jako její levou část.

roh1
roh2 

krk

 • Na rukávy musíme do dvou míst navěsit 5 párů. Dva vnitřní připojíme snadno. S ostatními třemi to uděláme tak, že si protáhneme jeden pár očkem košilky, uděláme si větší oko a jím potom protáhneme vždy jednu paličku ze zbývajících dvou párů. Páry srovnáme a zajistíme vrácením špendlíku. Dva páry z této trojice budou paličkovat řetízkem ručku, třetí pár bude svislý okraj rukávu. Jeden pár z dvojice vnitřních párů bude vodivý a druhý bude tvořit svislý vnitřní okraj rukávu. Vodivý pár i svislé kroutíme. Paličkujeme opět plátno, nyní ze tří párů.

roh rukávu 1
roh rukávu 2

 • Dva páry z řetízku ručky potom zapojíme do plátýnka rukávu, jak je opět patrné z obrázku. Růžek nyní vytvarujeme tak, že vodivý pár paličkuje se všemi páry, ale uvnitř rohu jej 3x dáme za stejný špendlík.

roh rukávu

roh rukávu 3

 • Rukáv teď zase paličkujeme plátýnkem s vnějším krouceným párem a každou druhou řadu připojíme. V záhybu ramínka se páska hodně zúží, proto paličkujeme jen plátno na očka.

rukáv3

 • U křídla si rozdělíme páry na dva okrajové - ty budou paličkovat plátýnko a budou se kroutit, zbývající tři páry budou uvnitřvpaličkovat polohod.  Jakmile se křídlo zúží, dopaličkujeme ho plátýnkem a v každé řadě postupně uvnitř odložíme tři páry. Zbylé dva začnou řetízkem s pikotkami tvořit spodní lem křídel.

křídlo 

křídlo1

 • Druhou ruku s křídlem upaličkujeme stejně.

křídlo2

 • Pro výplň košilky si nejprve navěsíme 5 párů, později přibydou ještě dva (bohužel jsem nenafotila, ale snad to z nákresu pochopíte). Paličkujeme hvězdičky, které raději vysvětlím samostatně. Pokud si na ně netroufáte, můžete uvnitř uplatnit svou fantazii a upaličkovat tam třeba vzor z řetízků s pikotkami jako u paličkovaných ozdůbek z předchozích dílů nebo zkusit dírkovou půdici. Prázdnou ji ale nenechávejte, andílek by špatně držel tvar.

košilka-výplň

 • Kromě dvou párů (viz obrázek) všechny páry ukončíme. S posledními páry přejdeme kroucením a připojením do místa začátku nožiček. Ty pak upaličkujeme řetízkem a ukončíme.

nožky 

nožky2 

Hotovou Andělku natužíme raději dvakrát, aby hezky držela tvar. Po odšpendlení můžeme lehce vyhnout křidélka dozadu. Paličkovaná krajka se dá také stříknout lakem (na vlasy i na dřevo, ale nevyzkoušela jsem to).
detail andílka

4 komentáře:

 1. Krásný andělíček a fotopostup řada nadšenců jistě ocení.

  OdpovědětVymazat
 2. espectacular angel. gracias por compartirlo

  OdpovědětVymazat
 3. Pekný anjelik, ale náročný pre začiatočníka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veru ja som kedysi paličkovala aspon som sa teda učila ale skoro všetko som zabudla. Anjelik je prenádherný ale ja sa nejak neviem rozbeznúť aby som upaličkovala aspoň niečo :)

   Vymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.