PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

pátek 2. prosince 2011

Polohod krok za krokem

polohod s krouceným párem na okrajiPro polohod si připravíme podobný počet párů jako pro plátýnko. Všechny páry navíjíme rovnoměrně, mají stejnou spotřebu.


Začátek může být stejný, jako u plátýnka.

začátek

S okrajovým žlutým párem propaličkujeme plátýnko.

okraj

Vodivý a svislý pár nyní kroutíme a pak křížíme.

kroutit oba páry
křížit

Postup opakujeme s každým následujícím párem: kroutit-křížit

kroutit2
kroutit-křížit3

Stejně postupujeme až okrajovému žlutému páru. Tady oba kroutíme, prohodíme plátýnko (křížit-kroutit-křížit) a kroutíme kolem špendlíku. S krajním párem, který tentokrát nekroutíme, opět prohodíme plátýnko a postupujeme polohodem (kroutit-křížit) na druhou stranu. Všimněte si nyní vodivé nitě v polohodu. Je vidět jen jedna příčná nit (v plátýnku jsou dvě), druhá nit z vodivého páru není vždy ta samá - nitě se tam střídají ve funkci svislého a vodivého.

kroutit kolem špendlíku
polohodem nazpět

Při práci si dáváme pozor na urovnání párů. Jednotlivé páry si zpočátku ukládáme za samostatné špendlíky. Před prohozením polohodu si všímáme obou párů, nitě nesmí být překřížené ani překroucené:

urovnání párů

Každá chyba v kroucení je v polohodu vidět. Pokud se to stane, je nejlepší práci vypárat (rozplést nitě obráceným postupem). Chyba, kterou jsme přehlédli, a je už hluboko v práci, jde částečně napravit pomocí špendlíku. Chybný směr nitě vytváří v práci dírku a nit se stáčí na druhou stranu. Chytneme ji tedy v ohybu zatáčky špičkou špendlíku a vypneme směrem, kterým měla původně jít. Chybu tím neopravíme, pouze zamaskujeme. Nejlepší je ale chyby nedělat nebo párat.

Hotový polohod má krásnou vazbu, ve které můžeme vidět šesticípé hvězdičky.

Chceme-li přejít z polohodové vazby na vazbu plátýnkovou, postupujeme tak, že krajní pár se stává vodivým a všechny svislé páry musíme v první řadě před prohozením plátýnka kroutit (v dalších řadách už ne).

přechod na plátýnko
přechod na plátýnko2
přechod na plátýnko3
přechod na plátýnko-hotovo

Polohod můžeme různě kombinovat s plátýnkem. Můžeme mít plátýnkové okraje, jako v tomto případě, a okraj může tvořit i více párů. Můžeme mít polovinu pásky polohodovou a polovinu plátýnkovou. Nebo tyto techniky střídat po kratších úsecích.

kombinace technik

3 komentáře:

 1. Merci pour la bonne explication!

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den paní Vladko,mám k Vám prosbu chodím do pokročilého kurzu na paličkování a paní lektorka dostala mozkovú mrtvici mám rozdělaného andělíčka kde se mají přidávat na tělíčko - v obloučkách korálky a nikde to na Vašich stránkách nevidím ,že by jsem se zdokonalila.Ráda si prohlížím Vaše stránky protože jsou naučné moc mi pomáhají. Mohla by jste mi prosím poradit předem děkuji eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Evo, je mi líto, co se stalo vaší lektorce. Přeji jí uzdravení.
   A k vaší prosbě. Bohužel si neumím bez nějaké fotografie představit, jak to má vypadat. Takže vám ani nemohu takto poradit. Musela byste mi poslat nějaké foto. Korálky bych přidávala buď za pomoci tenkého háčku, nebo bych si je předem navlékla na nit, se kterou pak budu v daném úseku paličkovat, a korálek bych tam vždy ve správný okamžik přesunula.

   Vymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.