PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

sobota 3. prosince 2011

Připojování háčkem

Všude tam, kde se jednotlivé dílky krajky nebo pásky přibližují k sobě, a také uzavíráme- li krajku u některé z jejích částí, musíme připojovat. Připojujeme háčkem a podílí se na tom vždy jeden pár.
Většinou připojujeme k očku po špendlíku nebo k řetízku či kroucenému páru - je to pevnější. Když to ale nejde jinak, můžeme připojit i k jednotlivé nitce, lístečku a dalším místům. Někdy je to tak i podvinkem dané. Musí se ale připojovat opatrně, abychom si třeba lísteček nepoškodili.
Při kreslení podvinku je třeba promyslet si i připojování a a hlavně na něj potom při práci nezapomenout, krajka by se po odšpendlení rozpadala na jednotlivé díly. Sice se to ještě dá poopravit např. sešitím, už to ale nebude ono.

Připojování se dá také používat při nedostatku paliček u širších krajek (pokud to jde). Práce se rozdělí na několik pruhů a ty se pak paličkují postupně a připojují se k sobě háčkem.

Pásková krajka se připojuje vždy.

Na co si dát při připojování pozor:
  • připojovaná nit je složená z točených vláken; někdy se stane, že zachytíme jen jedno vlákénko. Pokud se ho snažíme násilím protáhnout, nit se nám před místem protažení sdrhne v chuchvalec, v horším případě se přetrhne. Když se toto stane, ihned pusťte nitku a snažte se celé vlákno srovnat. Očkem pak raději naberte a protáhněte druhou nit z páru.
  • uzlík očkem neprotáhnete, nezkoušejte to. Chytněte si zase raději druhou nit z páru. 
  • očko je malé a nemůžu jím protáhnout háček - háček je dobrý tenký se špičkou na konci. Očkem projdu právě touto špičkou a háček očkem protáhnu co nejdál. Tím jak se háček rozšiřuje, roztahuje také očko. Potom nitku nabírám horem - nit je u podvinku, háček nad ní zobáčkem dolů k podvinku. Táhnu nitku po podvinku a v místě protažení celý háček spolu s nití vyvrátím - otočím ho zobáčkem nahoru. Tak se mi většinou podaří připojit.
  • nikdy netahejte nit násilím nebo netrpělivě. Jako naschvál se přetrhne a napravovat takovou věc dá víc práce, než několikrát trpělivě zopakovat pokus připojení.
Sem budu přidávat různé situace, jak se kde připojuje:


Ukázka připojení pásky procházející kolem svého začátku:
háčkem nabereme 1.očko začátku

nabereme nit vodivého páru a protáhneme ji očkem

2.nit vodivého páru protáhneme vzniklým okem

lehce a rovnoměrně utáhneme

jeden špndlík vynecháme, připojujeme k 3. v pořadí

Stejně postupujeme s dalšími místy připojení. Všimněte si, že není nutné připojovat e každému očku začátku, páska by se nám nepřirozeně zahustila. Vždy musí být ale připojeno k očku prvnímu a poslednímu.

připojení celého místa

Ukázka připojení lístečku k pásce:
háček provlečeme očkem po špendlíku
chytneme jednu nitku a protáhneme ji očkem
vzniklým okem protáhneme paličku s druhou nití
Tady pozor! Začátečníci mi občas očkem provlékali tu samou paličku nitě, která tvoří oko. Okem se ale provléká druhá palička z páru. Proto k připojování potřebujeme 1 pár.
po provlečení obě nitě rovnoměrně přitáhnout k očku
zajistit špendlíkem

Po připojení si místo znovu jistím špendlíkem, i když by se nemuselo. Dělám to proto, aby se mi práce nedeformovala. Později ho mohu vytáhnout. Dál už se zase paličkuje obvyklým způsobem až k dalšímu místu připojení.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.