PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

neděle 4. prosince 2011

Vánoční ozdůbky - měsíček

návrh a provedení V.Cepáková
návrh a realizace V. Cepáková
Paličkování je činnost náročná na čas (pokud tedy nejste stejní blázni jako já a nesedíte u toho každou volnou chvilečku). A tak, zachce-li se vám přizdobit si voňavé vánoční větvičky krajkovými ozdůbkami, je třeba začít včas. Zvlášť když jich ještě polovinu rozdáte přátelům pro radost. Tedy začínám a přináším serii jednoduchých ozdůbek, které jsem kreslila vloni pro náš klub a kroužek paličkování. Motivy jsou tradiční, můžete je v různých obměnách opět vidět u různých autorek. Dají se obměňovat v technice provedení nebo výběru materiálu.

Dnes to je paličkovaný měsíček s hvězdou.

Obtížnost: lehké pro začátečníky
Použité techniky: řetízek s pikotkou, plátýnko na očka s krouceným okrajovým párem, v širších částech se kroutí i vodivý pár
Počet párů: 4 + 1
Materiál:  bílá silnější háčkovací příze pro dva okrajové páry (např. Monika), bílá a zlatavá Perlovka

podvinek není určen ke komerčním účelům

Začneme řetízkem ze dvou párů se silnější přízí. Pikotky jsou jednoduché a vždy v trojici.

měsíček - návod1

Ve špičce měsíčku přidáme tři páry Perlovky. Jeden bude vodivý (modře označené) a dva svislé (červeně označené). Paličkujeme plátnem na očka. Zpočátku kroutíme oba okrajové páry, pak jen vnější. Vodivý pár kroutíme vždy mezi vnějším a vnitřními páry.

měsíček - návod2 

V místě, kde se měsíc rozšiřuje, kroutíme i mezi oběma svislými. V místě zúžení pak začneme vnitřní páry odebírat (červená).
měsíček - návod3

Vodivý pár pak připojíme k začátku z řetízku (modré místo) a ukončíme. Zbydou nám páry, kterými jsme původně začínali. Z těch si upaličkujeme závěsné poutko z řetízku.

Zbývá dopaličkovat hvězda, která je opět z řetízku s pikotkami. Pikotky jsou tentokrát složitější - smyčkové, aby lépe držely. Ve středu hvězdy řetízek připojujeme k sousednímu místu. K uzavření středu musíme nakonec připojit dvakrát - k sousednímu místu vpravo i vlevo. Hvězdu pak ukončíme v místě jejího začátku.

měsíček - návod4

Zbývá jen natužit a pověsit.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.