PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

sobota 7. ledna 2012

Dírková půdice s motivy

dírková půdice - vzorník

Dírkovou půdici poznáte snadno. Je téměř stejná, jako mřížka - plátýnko z kroucených párů, a také se podobně vyhotovuje. Rozdíly tu ale přece jen jsou.

Zatímco mřížku tvoří síť čtverečků ze svislých nití a jednoho vodivého páru, který jde vodorovně, v dírkové půdici jdou nitě diagonálně (úhel 45°) a vodivý pár tu chybí. Využití této půdice, ať už samotné nebo jako výplň krajky např. páskové, je rozsáhlé. O dírkové půdici by se daly psát romány, tak snad jen pár hlavních informací.Řadí se mezi krajky mnohopárové, upaličkujete ji od desítky až po stovky párů.
Může mít podobu pouhé čisté sítě. Páry se před prohozením plátýnka kroutí jednou i vícekrát a podle toho jsou pak velká očka sítě.
Velmi často jsou do této sítě vpleteny plátýnkové nebo polohodové motivky (čtverce, obdélníčky, srdíčka,...), pavoučci, prvky z lístečků, peciček nebo řetízků, barevné nitě třeba i odlišné síly nebo materiálu, vějířky po okrajích a další a další možnosti.
Takové krajce říkáme torchonská a zadáte-li si do vyhledávače heslo torchon lace, jistě vám vyběhne spousta krásných fotografií pro představu.
Hodně se využívá na okolky nebo celopaličkované dečky nebo ubrusy. Nachází i použití v dnešní moderní době. Nejlépe se o tom můžete přesvědčit třeba v knize Paličkovaná krajka pro začátečníky (nakladatelství Ikar, autorky Dyeová a Thunderová), kterou moc doporučuji. Je ještě stále v prodeji, stojí kolem 200 Kč, což dnes není špatná cena. V ní jsou např úžasné paličkované šály. Viděla jsem ji i v knihovně, je možnost si ji půjčit.
Dírkovou půdici paličkuji ráda. Patří k těm lehčím a tak vás s ní mohu postupně seznámit. Třeba v ní najdete také zalíbení.

1) Jednoduchá dírková půdice   (návod)
Libovolný sudý počet párů rovnoměrně namotaných paliček
    Postup: 1x (i vícekrát) kroutit oba  právě pracující páry, křížit-kroutit-křížit
                  opakovat s dalšími dvojicemi po diagonále
                  krajní pár kroutit 2x (případně vícekrát podle velikosti ok)
                  špendlík na okraji lze zapichovat za dva páry, na očka i do očka

jednoduchá dírková půdice s okrajem na očka

2) Plátýnkový čtvereček v dírkové půdici     
    - sudý počet párů, techniky dírková půdice a plátýnko, okraj za dva páry

plátýnkový čtvereček v dírkové půdici

1 komentář:

  1. Nehrozí, že bych si stahovala tyto výtvory, přestože se mi moc líbí. Paličkovat už nebudu, stačí mi háčkování a pletení. Obdivuji však ty krásné vzory a doporučuji, kdo má chuť se to naučit, je to krásné umění.

    OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.