PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

sobota 21. ledna 2012

Kytička z lístečků ze tří párů

kytička ze tří párů
Kytička ze tří párů

Před časem jsme s krajkářkou Evou probíraly, jak udělat kytičku, aby její střed vypadal vzhledně. Popravdě jsem si s tím dosud cekem hlavu nelámala, tolik kytiček jsem také nepaličkovala. Ale nedalo mi to. Prošmejdila jsem spoustu fotek s tímto detailem a zjistila, že dost krajkářek maskuje střed kytičky různými korálky. Jsou ale krajkářky, které mají střed naprosto perfektně vypracovaný. To byla pro mě výzva. A tak jsem pro tuhle chvíli nechala všechnu ostatní práci a zkoušela kytky, lépe řečeno přemýšlela nad jejich středem.  Po nějakých úvahách a hledáních jsem se rozhodla přidat ještě jeden pár a vypracovat kytičku s kruhovým středem z obtáčeného plátýnka. Postup jsem nafotila, snad bude ze snímků jasný.


tři páry
2 

obtáčené plátýnko
Obtáčené plátýnko: křížit, 2x kroutit, křížit, zašpendlit za dva páry

4 

Po upaličkování poloviny lístku jsem si vložila pomocnou přeloženou nit, která mi pomůže připojit řetízek k lístečku.

5


6

Po dokončení lístečku a upaličkování poloviny řetízku se okem pomocné nitě protáhne jedna palička.

7

Pomocná nit pak protáhne nit paličky šetrně lístečkem. vzniklým okem protáhneme druhou paličku páru. Je to šetrnější připojení k lístečku, než kdybychom to dělali pomocí háčku a do lístečku nějak vrtali.


8

9
11

Na závěr jsem se snažila zamaskovat uzlíky. První jsem nechala v místě připojení řetízku pod lístečkem. Zbývající pár jsem několikrát zkroutila, prošla obtáčeným plátýnem s oranžovým párem a připojila ho k prvnímu lístku. Oranžový pár jsem připojila k jeho začátku a zauzlila. Uzlíky jsou tak každý na jiném místě a jsou z lícové strany méně nápadné. Kdybych chtěla konečky zamaskovat úplně, asi bych se snažila zašít je dovnitř lístku.
22

33
44
55
Rub kytičky, řetízky jsou upevněny k lístečkům a neměly by být z lícu vidět.

2 komentáře:

 1. Dík za trik s nití.
  Sice ho běžně používám při navlékání silnější bavlnky do jehly - vono jsou ty ouška furt menší a menší.... a navlíkače putují v Bermudském trojúheníku... trvale. Nebo se nám doma usalašil navlíkočožrout.
  Prostě a jednoduše, je to geniální a nejspíš by mne to nenapadlo.

  OdpovědětVymazat
 2. Tady musím poctivě uvést na pravou míru, že nápad je sice geniální, ale ne můj. Už to tak bývá, že vše geniální vždycky vymyslí někdo jiný a my si div neukroutíme hlavu, jakto že jsme na to nepřišli sami. Bohužel už mám takový chaos ve zdrojích, že nemůžu najít, odkud to mám. Zůstalo mi to v hlavě a využila jsem tenhle fígl mockrát. U knížek si ale nejsem jistá, jestli přinášejí čistě jen postupy autorek, nebo autorky dál předávají dávno vymyšlené a ověřené postupy svých předků.
  A ucho jehly? Můj úhlavní nepřítel. Mám pocit, že je z plastu a schválně se ohýbá nebo scvrkává na neviditelnou skulinku. Navlíkadla se válí po všech koutech našeho příbytku, ten dráteček mi dává malou jistotu, že se trefím alespoň po hmatu :-(

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.