PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

pondělí 9. ledna 2012

Paličkovaná labuť I

návrh a realizace V.Cepáková

 Při paličkování Komety Jarka Nohavici mě napadlo, že by se střed obrázku dal paličkovat samostatně. Trochu jsem si kreslila a nakreslila několik návrhů, ze kterých mi vyšly tak dva - jeden jednoduchý a lehký, druhý trochu složitější.
Začala jsem tím jednodušším.

Podvinek je volně ke stažení. Dodržujte, prosím pravidla tohoto blogu.
Paličkovanými labutěmi se internet hemží. Také paní Malátová přináší pěkný jednoduchý podvinek v jedné ze svých knížek Paličkování. Bylo tedy těžké být originální. Navíc se mi nedařilo, aby kresba byla podobná skutečné labuti. Nakonec jsem to vzdala, a obrázek hodně stylizovala. Mí domácí kritici ji pak nazvali kobrou při útoku, rozvinutým šnekem nebo mořským koníkem. Čím víc jsem se snažila, tím hůř to šlo. Tak nakonec vypadá takhle a komu se nelíbí, může odejít jinam (například sem, nebo sem, sem,).

Obtížnost: mírně pokročilé
Použité techniky: plátýnko na očka, plátýnko na očka s kroucenými páry, připojování, polohod
Detaily: přidávání a ubírání párů, u ocásku jsem použila techniku, kterou vídám v anglické krajce honiton (u kytičky)
Potřebujeme: celkem 6 párů paliček, jeden pár pro vnější okraj jsem použila bílou perlovku, ostatní páry včetně vodivého tenkou bílou bavlnu

Podvinek si připravíme obvyklým způsobem - karton z nějaké krabice, podvinek na tenkém papíře a přelepit izolepou.
 • Začneme u zobáku, kam si navěsíme tři páry. Vodivý a pár s perlovkou na jeden špendlík a jeden svislý na druhý špendlík. Vodivý pár zaklesneme do svislého.
začátek zobáku
 • Jedenkrát kroutíme vodivý, prohodíme plátýnko s druhým svislým a horní nit vodivého přehodíme přes špendlík.
  začátek zobáku2

  začátek zobáku3
 • S těmito páry paličkujeme plátýnkem na očka celý zobák. Na konci zobáku přidáme jeden svislý pár (mezi nitě levého páru). Přepaličkujeme tam a zpět.
  přidání nitě u hlavy
 • Potom začneme tvořit oko. Nejprve si mezi dvě nitě krajního levého páru opět přidáme další pár. Máme teď 4 svislé. Se dvěma z nich upaličkujeme plátýnko, vodivý jedenkrát kroutíme a dál dopaličkujeme plátýnkem. Při paličkování zpět kroutíme na stejném místě, ale dvakrát.
oko1

oko2
 • Dopaličkujeme do kraje, začneme novou řadu a v místě oka kroutíme 1x. Pak vodivý pár připujíme ke kroucení z předešlé řady. Dopaličkujeme do konce řady. Při návratu provedeme stejný postup - vodivý pár znovu připojíme k oběma předchozím kroucením.

oko3

oko4

oko5

oko6

 • V následující řadě už pár nepřipojujeme, pouze ho 1x kroutíme.

oko7
 • V další řadě nejprve propaličkujeme plátýnkem prostřední dva páry. Potom teprve paličkujeme řadu vodivým.

oko7
 • Dál paličkujeme plátýnkem krk až k místu, kde se začíná rozšiřovat. Tam znovu přidáme ještě jeden pár.

přidání páru-krk
 • Dál pokračujeme plátnem. Tam, kde vodivý pár vybíhá směrem ke křídlu, kroutíme ho čtyřikrát. Bude se nám pak lépe připojovat křídlo, očka budou větší.

kroutit vodivý pár pro spojky
 • Když dopaličkujeme k ocasu labutě, začneme kroutit okrajový pár z perlovky. Také vodivý pár kroutíme mezi 2. a 3., 3. a 4., 4. a 5. párem počítáno zleva doprava. Postupujeme podle obrázků.

kroucení vodivého páru

 • V místě konce prvního záhybu ocasu se krajní pár z perlovky na chvíli změní ve vodivý. Propaličkuje první dva páry zprava. Proti němu jde vodivý pár zleva, také zkrz dva páry. Uprostřed řady se spojí tak, že spolu projdou plátýnkem, místo zašpendlíme a znovu propaličkujeme plátýnkem. Perlovkový pár se vrací k okraji a tam se znovu stává okrajovým. Vodivý pár se nejprve vrátí a potom s ním paličkujeme dvě řady tam a zpět. Postup opakujeme ještě dvakrát.
kroucení vodivého páru2
kroucení vodivého páru3
kroucení vodivého páru3
kroucení vodivého páru4
kroucení vodivého páru5
kroucení vodivého páru6
 • V místě největšího zúžení přestaneme kroutit vodivý pár, pouze kroutíme okrajový perlovkový pár.

hřbet
 • Jakmile se začne páska opět rozšiřovat v záhybu křídla, začneme znovu kroutit vodivý pár, a to před 4. a 5. párem zleva. Křídlo háčkem postupně připojujeme k tělu v místě spojek.

křídlo
křídlo2

V místě, kde se začne křídlo zužovat, kroutíme vodivý pár jen před 5. párem.

křídlo3
 • Ke konci začneme postupně ubírat svislé páry. Ubíráme podle obrázku - paličky jsou označené značkou. Mezi jednotlivými odebrávkami párů samozřejmě paličkujeme plátýnkem tam a zpět.

odebírání párů
odebírání párů2
ukončení
ukončení2
 • Zbylé 4 páry připojíme k okraji pásky a zauzlíme. Zauzlíme i odložené páry a nitě odstřihneme.

hotová

V tomto okamžiku můžeme práci ukončit, natužit a odšpendlit. Nebo můžeme pokračovat s paličkováním vodní vlnky. To ale až příště.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.