PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

středa 11. ledna 2012

Paličkovaná labuť II

Návrh a realizace - V. Cepáková

Komu nestačila pouhá labuťka z minulého článku, může si k ní připaličkovat ještě jednoduchou vodní vlnku.
Vlnka je paličkovaná technikou polohod s kroucenými páry na okraji.
Připravíme si dva okrajové páry s perlovkou a páry s tenčí bavlněnou nití.
  • Páry s perlovkou navěsíme na špendlík ve špičce vlny a zaklesneme je do sebe. Jeden pár s tenkou nití dáme do místa, kde začíná nákres pro vodivou nit.
začátek vlny
  • Páry propaličkujeme plátýnkem, svislý okrajový pár s perlovkou přitom kroutíme. Než upaličkujeme plátýnko také s druhým okrajovým párem, přidáme si další pár do špičky vlnky podle obrázku. S tímto párem také paličkujeme plátno, pak kroutíme okrajový pár a paličkujeme plátno.
začátek vlny2

  • V následující řadě už uvnitř paličkujeme polohod: s okrajovým párem plátýnko, dále kroutíme vodivý (svislý nyní ne) a křížíme; vodivý i okrajový pár kroutíme a propaličkujeme plátnem. Kroutíme kolem špendlíku, propaličkujeme plátnem okrajový pár a znovu přidáme další pár podle obrázku. S ním paličkujeme polohod tak, že kroutíme pouze vodivý, přidaný pár nyní ne a křížíme. S druhým párem uvnitř vlny už kroutíme oba a křížíme. Přidání páru na stejné straně zopakujeme ještě jednou. Stále platí, že přidaný pár napoprvé nekroutíme.
začátek vlny3
začátek vlny4
  • Nyní máme dva okrajové páry, se kterými paličkujeme plátno na očka a které kroutíme. Dále máme čtyři páry s tenkou nití, které spolu prochází polohodem, teď už postupem kroutit - křížit. Před krajními páry také vždy kroutíme. Paličkujeme tak celou vlnu. Cestou kolem labutě připojíme na některých místech vlnku k tělu labutě.
  • Podobně jako jsme páry postupně na okraji vlnky přidávali, budeme je i ubírat. Páry odkládáme ve špičce na pravé straně, až nám zbydou jen dva okrajové páry s perlovkou. S těmi vzájemně naposledy prohodíme plátýnko.Odložené páry pak zauzlíme dvojitým uzlíkem.
ubírání párů ve špičce

  • Mezi nitě obou párů zapíchneme špendlík a otočíme si herdulku s celou prací o 180°. Začneme pak křížením vnitřních nití a následně paličkujeme krátce řetízek. Ten potom opatrně připojíme háčkem k okrajovému páru a oba páry zauzlíme. Takhle z rubu to nevypadá moc dobře, ale až práci otočíme, všechny uzlíky budou schované.

zakončení ve špičce
zakončení ve špičce2
zakončení ve špičce4

Nyní už jen zbývá natužit, odšpendlit a přilepit na podklad. Použila jsem samolepící velurovou tapetu, kterou kupuji v OBI. Má z druhé strany naznačenou síť k přesnějšímu stříhání. Zadní část tapety se dá odstranit a přilepit např. na spodní karton ve fotorámečku, je samolepící a dobře drží.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.