PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

pondělí 2. ledna 2012

Srdíčko s dírkovou půdicí - dokončení

srdíčko s dírkovou půdicí
návrh a realizace V. Cepáková
Jestli jste v odhodlání vytrvali a srdíčko z minula neodšpendlili, můžeme se pustit do výplně mezi páskami. Vyzkoušíme si tu dírkovou půdici, která je velmi jednoduchá.

V předcházející části jsem psala, že k tomu potřebujeme 13 párů paliček. Tomu je tak ale jen v případě, že celou výplň budeme paličkovat naráz a nebudeme se chtít zatěžovat průběžným navazováním.Máme- li paliček málo, stačí 5 párů. Tímto způsobem také dost ušetříme materiál.
Paličky si navěsíme podle obrázkového návodu a jak už jsem řekla, materiálu namotáme jen malounko. Budeme ho vzápětí odstříhávat a znovu napojovat.
v označených místech navěsíme páry
nabrat háčkem očko a očkem protáhnout navěšovanou nit
očkem po špendlíku protáhneme nit jednoho páru
protaženým okem provlést jednu paličku z páru
...vytaženým okem protáhneme jednu z paliček
rovnoměrně utáhnout, zajistit špendlíkem
a mírně utáhneme - srovnáme pár
Na následujícím obrázku mám navěšeno 6 párů. Stačí ale jen 5, bez páru úplně vpravo. K modrému špendlíku jsou připevněny 2 páry. Jeden půjde doprava, druhý nejprve dolů, připojíme ho u červeného špendlíku a potom zahne doprava. Napnuté páry teď naznačují směr, kterým se vydají. Potom si je samozřejmě svěsíme, protože je musíme nejprve vzájemně propaličkovat.

rozložení navěšených párů
začátek půdice: kroutit oba a pak plátno

Žlutý kreslený špendlík naznačuje, kam ho v plátýnkovém čtverečku umístíme, žlutý bod zas, kam ho zapíchneme. Pravý pár odložíme, levý přendáme do pravé ruky a a do levé si vezmeme následující pár. Postup zopakujeme.

oba páry kroutit, prohodit plátýnko

Nyní připojíme pravý pár. Nejprve kroutíme 2x, při připojení se nám jedno kroucení odbourá.

začneme novou řadu, postup je stejný

Stejným způsobem paličkujeme druhou řadu. Teď už paličkujeme skrz 4 páry vedoucí doprava. Svislý pár na konci v místě označení znuvu připojíme, tentokrát ho ale také zauzlíme dvojitým uzlíkem a odstříhneme.

připojit pár a zakončit
třetí řada

Rada: Abychom nemuseli stále znovu namotávat nový pár pro další řadu a neplýtvali si materiálem, namotáme si jednu paličku z páru více a tu druhou jen malinko. Po odstřižení páru na konci řady umotáme z více namotané paličky kousíček, přidáme k ní druhou paličku a znovu navěsíme pro 4. řadu. Šetřit můžeme také tak, že umotaný kousek připevníme krajkářským uzlíkem ke zbytku nějakého materiálu i jiné barvy. Dáváme si jen pozor, aby nám tato barva nevyšla do vzoru.

jednu paličku z páru namotat více
šetříme materiál

Všechny páry půdice se snažíme přivázat tak, aby uzlíky byly málo nápadné.

hotová půdice

Nakonec do malého obloučku srdíčka vypracujeme ozdůbku z lístečků. Když si netroufnete na pravé lístečky, můžete je nahradit řetízkovými (jako je ten prostřední. na obrázcích znovu ukážu vypracování pikotky.

lísteček-připojit-řetízek
špendlíkem přetáhnout pravou nit přes levou
spodem pod levou nit nabrat špendlíkem konec pravé nitě
nabranou nit protáhnout okem mezi oběma nitěmi podle šipky a utahovat směrem k místu zapíchnutí
hotová ozdůbka

Pokud budeme chtít srdíčko někde pověsit, musíme jej natužit. Já tužím speciálním roztokem, který si připravuji, ale dá se tužit vším, co se používá třeba při háčkování. Po zaschnutí opatrně odšpendlíme a je hotovo.

tužení - jen vlhčím, tužidlo by nemělo stékat po práci

13 komentářů:

 1. Vlaďko,tak tohle jenom okukuji a fandím lidičkám,kteří toto umí,Úžasná prácička-moc se mi líbí,těším se na další výtvory.

  OdpovědětVymazat
 2. Vlaďko, to srdíéčko je kouzelné. Barvičky jsou krásně sladěné a dávají tvému dokonalému výtvoru ten správný šmrnc.

  OdpovědětVymazat
 3. to je náádherné, to bych si přála jednou umět. Kolik by stálo? nebo není na prodej? :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Amélko, já své krajky neprodávám. Většinou je rozdám a něco málo si nechám. Hodiny strávené nad herdulí ti málokdo bude ochotný zaplatit. Tak se tím pouze bavím. Jestli se ti srdíčko líbí, tohle už má ale svého majitele - moji kamarádku, můžu ti udělat jiné a ráda ti ho pošlu. Jen musím vědět kam.

   Vymazat
 4. Je to dokonalá nádhera. Moc děkuji za tyto stránky. Kdysy mě učila základům paličkování babička, ale bylo to v době první mé velké lásky a tak jsem zvládla jen pár dárečků - jednoduché okraje na dečky pro maminku a babičku. Lásku nahradila jiná, pak přišly děti a já se chci k paličkování vrátit. Pomocí Vašich stránek, které jsou nádherné se chci této nádheře znovu naučit a doufám, že tentokrát zvládnu i toto srdíčko. Dceři je 13,5 a když viděla Vaše dílka, chce se učit se mnou. Babička už je stará a špatně vidí, ale už se moc těším, až ji s dcerou přineseme nějaký dáreček podle Vašeho návodu, bude mít velikou radost, že pokračujeme v jejím koníčku. Doufám, že si moc nefandím, ale strašně se těším až začnu:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju Vám za Váš komentář. Je pro mě velmi povzbuzující. Věřím, že se Vám podaří tuto techniku oživit. Je to stejné, jako s plaváním nebo jízdou na kole. Co se jednou naučíte, zůstane někde uoženo a naskočí to v ten pravý okamžik. Držím palce i dceři. Z vlastní zkušenosti vím, že děti se učí rychleji a snáz než dospělí. Držím palce! A pokud by se Vám povedlo něco upaličkovat podle těhle stránek, byla bych ráda, kdybyste se pochlubily.

   Vymazat
 5. moc se mi líbí tehle výtvor často si z vaší stránky najdo nějaký návod a skusím si ho upaličkovat a tohle srdíčko si určitě zkusím

  OdpovědětVymazat
 6. Magnifique petit cœur.
  Je suis ravie d'avoir trouvé votre site .
  bonne journée

  www.brigittek.info

  OdpovědětVymazat
 7. Vladka serdecznie dziękuję za możliwość nauki w ten sposób.
  Jak dla mnie bardzo czytelny.
  Mnie dużo to daje.
  Serdecznie pozdrawiam

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Milá pani Vlaďko,

  mám za sebou tretiu lekciu paličkovania a už sa veľmi teším, ako si upaličkujem toto srdiečko. Som rozhodnutá, že práve ono bude moja prvá "ozajstná" čipka a už aj viem, komu ho darujem.
  Držím Vám palce a ďakujem za perfektnú stránku s podrobnými návodmi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je milé! Přeji ze srdce, ať se prvá ozajstná čipka vydaří a obdarovaný bude mít radost.

   Vymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.