PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

středa 22. února 2012

Pikotky


Pikotka je drobná ozdůbka známá i z jiných textilních technik. Hojně se používá třeba při háčkování nebo ve frivolitkové krajce. Já ji využívám ráda. Jednak je jednoduchá na provedení a jednak práci ozvláštní nebo pomůže dotvořit detail.Pikotku lze vytvořit z jednoho krouceného páru, z řetízku ze dvou i více párů. Viděla jsem pikotky, které vybíhaly z lístečku. Mohou také tvořit ozdobu na okraji plátýnka - potom jsou udělány z vodivého páru.

Nejjednodušší pikotka je tvořena jednou nití obtočenou kolem pomocného špendlíku. Velikost pikotky závisí na tloušťce špendlíku nebo na vzdálenosti zapíchnutí.
 1. špendlík pod krajní nit
 2. špičkou špendlíku horem přes nit nazpět
 3. krajní nit omotává špendlí a tvoří budoucí pikotku
 4. zapíchnout do místa, kde má pikotka být
Další typ pikotky je malá smyčka, kterou tvoříme ze dvou nití. Tato pikotka je pevnější, používám ji nejraději. Také tady platí, že čím dále od řetízku zapíchnu špendlík se smyčkou, tím větší pikotku budu mít.
 1. krajní bílou nit přetáhnout špendlíkem přes sousední oranžovou
 2. špendlíkem pod oranžovou, horem nabrat bílou nit
 3. protáhnout bílou smyčku ve směru šipky
 4. utáhnout smyčku, zapíchnout špendlík do místa pikotky

Na internetu jsem objevila pikotku z krouceného páru. Je podobná první pikotce s tím rozdílem, že špendlík obtáčí kroucený pár. Postup je ale trochu složitější.
 1. několikrát zkroutit krajní pár (podle velikosti pikotky), např. 5x
 2. krajní bílou nit nabrat špendlíkem stejně, jako při jednoduché pikotce
 3. druhou oranžovou nit přehodit přes špendlík, nit jde nejprve spodem a horním obloukem kolem špendlíku se vrací
 4. tahem za obě ntě z páru a posunem špendlíku na místo určení dostane pikotka svůj tvar; bílá nit je pod pikotkou, oranžová je nad pikotkou, tím se kroucení uzavře mezi tyto dvě nitě

3 komentáře:

 1. Ahoj Vladi, umím ten druhý způsob pikotky a chci se zeptat jaký je rozdíl v použití ostatních způsobů pikotek a kde se používají? Moc děkuji Marjánka z Jesu

  OdpovědětVymazat
 2. Marjánko, přesně ti to neřeknu, ale podle mého soudu, vypozorovala jsem, že první a druhá pikotka se používají při stejných účelech. První je jednodušší, učím ji holky, které ji snáze pochopí. A např. když chceš udělat pikotku u lístečku, tahle je nejméně násilná a lísteček nezdeformuje. Je to ale jen pidi pikotka. Druhá umožňuje větší velikost, tím je variabilnější. Můžu z ní např. vytvářet kvítky, využila jsem ji u nožiček kuřátka. Jsem na ni zvyklá a používám ji nejčastěji. Tu poslední jsem objevila docela nedávno. Používá se u mnohopárových anglických, francouzských nebo belgických jemných krajek na okraji. Tvoří tam takové pikotkové zoubečky. Poprvé jsem tuto pikotku zkoušela na vzorníku z tohoto článku a teď ji ráda používám. Např. červená ještěrka, co paličkuje Markéta, z nich má konce tlapiček. Já teď právě dokončila sněhovou vločku, ukážu brzy, a tam jsem ji použila všude po okrajích.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak krásné stránky a názorné mnohokrát vám děkuji za váš čas a úsilí co jste tomu venovala.stranska

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.