PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

pondělí 20. února 2012

Vajíčko s tylovou půdicí

vajíčko s vláčkou - návrh V.Cepáková
paličkované vajíčko - návrh a realizace V. Cepáková
Poslední ze serie návodů na vajíčka s půdicemi je vajíčko s tylovou půdicí. Tylová půdice nebo jinak vláčka mě hodně láká a určitě si ji nazkouším na jiných krajkách. Problémem není ani tak základní síť. To je jen opakování hodů třikrát kroutit a jednou křížit. Pro mě jsou náročné vzory, které se potom do sítě zapracovávají. Vyžadují spoustu paliček, soustředění, dobré oči, představivost, znalost techniky, odvahu a trpělivost, je to prostě mistrovské umění, které obdivuji a trochu se bojím do něj pustit. Tohle vajíčko beru jako počinek.
návrh V. Cepáková, podvinek použijte v souladu s pravidly tohoto blogu

Okraj vajíčka jsem paličkovala stejně, jako u předchozích. Na vláčku jsem si připravila tenčí bavlněnou nit. Není třeba jí namotávat moc, spotřeba je malá, všechny páry jsou zapojené do práce rovnoměrně.
+

Postupuje se diagonálně a směr naznačují body, do kterých se zapichují špendlíky. Jak už jsem psala nahoře, základní postup je třikrát kroutit a křížit. Pod dvě zkřížené nitě se zapíchne do prvního bodu špendlík. Zamáčkne se pouze do poloviny, aby již spletené nitě neseskakovaly. Také se neutahuje, vzor se rovná snadno vahou paliček. Utahováním by se deformoval.

ě

Přidají se další páry a postup se opakuje s dvojicemi párů podle obrázku.
š


Postupně se do práce zapojují podle potřeby další páry. Některé již pracující mezitím doputují k okraji, tam se připojí a pokračují po diagonále opačným směrem na druhou stranu. Takto se vláčkou vyplní celé vajíčko.


Já jsem si do základní vláčkové půdice zapracovala ještě jednoduchý vzor - kytičku. Popis jsem si ale odpustila, byl by moc složitý.

2 komentáře:

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.