PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

neděle 19. února 2012

Zakončení pásky v kruhu

ukončení žebrovým uzlem

Občas mě někdo poprosí o ukázku zakončování krajky. A já musím odpovědět, že univerzální návod nefunguje. Způsobů ukončování krajky je docela dost. Závisejí na typu krajky, odvíjejí se od toho, čemu bude krajka sloužit. Nejsem žádný odborník a s ukončováním ještě stále válčím a také se ho stále učím, ale pokusím se sem tam nafotit, jak co ukončuji. Teď jsem hodně paličkovala vajíčka, jejichž okraj tvořila páska. Takže první ukázka - možné ukončení pásky do kruhu.

Nabízí se několik možností:
  • páry připojit, zauzlit dvojitým obyčejným nebo plochým uzlíkem a odstřihnout - nevýhoda: uzlíky jsou nevzhledné a mohou se rozvázat
  • páry připojit a zapošít do pásky - nevýhoda: moc to neumím a nevidím na to, takže by to asi nebylo pěkné, krajka by se také v jedné části více zahustila
  • páry připojit a zauzlit žebrovým uzlem (známý z drhání nebo náramků přátelství) - tohle umím a zdá se mi to vzhledné i pevné, takže ukážu právě tento způsob

Důležité! je dodržet zásadu, že každou nit musíme připojit k jejímu vlastnímu počátku. Jestli se spleteme jen o jednu nitku, bude to vidět. Já si v tomto případě připojila nejprve krajní svislé nitě. Počátečním očkem po špendlíku protáhnu jednu nitku připojovaného páru a protaženým okem provléknu druhou paličku páru. Nevážu žádný uzel a pár odložím.
3

To samé jsem udělala i na druhé straně pásky. Ostatní páry lze přehodit na druhou stranu práce, aby bylo na ukončování vidět.
4
Nyní začnu stejným způsobem postupně připojovat další páry jeden po druhém.

5
6
7

Kromě vodivého mám nyní připojeny všechny páry. Vodivý také připojím k jeho počátku. V tomto případě jsem ho i zauzlila, protože byl už příliš krátký na další práci.

8

Na řadu přichází žebrový uzel. Váže se přes jednu vodivou nit, kterou vidíte nataženou přes svislé nitě. Za špendlíkem drží jen kvůli ilustraci při fotografování, vy si ji natáhněte rovnou přes nitě.
9
Kolem této vodivé nitě se první svislou nití dvakrát uváže uzlík, který nit obtáčí. Vodivá nit musí být pořád napnutá!!!

WW
Dvojité uzlíky navážeme na vodivou nit se všemi svislými páry, jen s poslední nití uděláme oyčejný dvojitý uzlík. To je proto, aby se nám vodivá nit z žebrových uzlů nevyvlékla.A můžeme krátce odstříhnout.
4433Uzlíky jsou pěkně uspořádané a nehloučí se tolik na jednom místě, jako by to dělaly obyčejné uzly.Modrá šipka ukazujeobyčejný uzel připojení vodivého páru a červená obyčejný uzel vodivé nité s poslední svislou nití.
ukončení žebrovým uzlem

1 komentář:

  1. enhora buena por tu maravilloso blog me gustaría ,si,puedes, que explicaras con hilos de diferentes colores la forma de cerrar las labores pues yo no entiendo tu idioma ,muchas gracias

    OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.