PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

sobota 24. března 2012

Velikonoční slípka

Návrh a realizace V.Cepáková
Dekoraci na zavěšení do okna si můžete upaličkovat během několika chvil. Potřebujete jen 5 párů paliček, trochu barevných vyšívacích perlovek nebo krajkářských lněných nití a chuť do práce.


Technika je jednoduchá - plátno po vnějším okraji za dva páry, uvnitř na očka. Máte tedy dva páry vodivé, tři svislé. Jestli se vám krajka zdá řídká (někde je třeba kroutit vodivé páry), múžete si jeden, dva svislé páry přidat. Nebo širší místa upaličkovat polohodem, jak je vidět v podvinku.

Podvinek používejte v souladu s pravidly tohoto blogu. Děkuji.
Začíná se křídlem v místě, kde potom budeme hned po uzavření okruhu křídla pokračovat krkem. Po upaličkování a uzavření křídla se tedy nitě neodstřihnou, ale řetízkem nebo kroucením převedem jednotlivé páry k místu začátku krku a potom upaličkujeme hlavu s tělem. V hlavě si nezapomeneme vyjet s krouceným vodivým párem oko. Během paličkování těla nezapomeneme také na kroucené spojky těla a křídla. Teprve u ocásku práci ukončíme a nitě odstřihneme.

Na řadě je hřebínek, zobák a oko - všechno je paličkováno najednou. Potřebujeme tři páry (jeden je vodivý. Začít můžete lalokem, nebo okem. Tady je to jedno, uzlíky se skryjí v obou způsobech. Paličkuje se plátánko na očka s kroucením vodivého páru mezi svislými. Zobáček se vypracuje řetízkem ze tří párů. Kdo si na něj netroufne (začátečníkům to nebývá jasné), vypracuje řetízek ze dvou párů a třetí pár zatím kroutí a připojuje k hlavě slípky, až dojde k místu, kde začne hřebínek.

Křídlo slípky je vyplněné lístečky z řetízků se smyčkovými pikotkami.

Nakonec paličkujeme vajíčka. Začátek je u těla slepičky, kde připojíme dva páry. Paličkujeme řetízek, občas uděláme lísteček nebo pikotky. Oba páry z řetízku pak využijeme jako vodivé - jeden zůstane na okraji vajíčka a druhý propaličkuje tři připravené páry. Upaličkujeme obvod vajíčka (plátno za dva páry), ukončíme pásku připojením k jejímu začátku, zauzlíme a odstřihneme všechny páry kromě dvou - ty použijeme pro řetízkové lístečky s pikotkami uvnitř vajíčka. Tak vypracujeme i další vajíčka.

Nakonec práci silněji natužíme. Mám vyzkoušeno, že i krajka natužená tužidlem z perchloru se dá potom přežehlit. Dělám to napařovací žehličkou přes plátno. Krajku pěkně rozložím na plátno, přes ni položím dvě vrstvy dalšího plátna a pak napařím. Krajka se pěkně vyrovná. Slepičku používám k dekoraci okna už několik sezon a je stále pěkná. Nemusí se prát.

Takto barevně ji pojala Laďka z našeho babince
A takto zase návštěvnice blogu Ladislava P.; lístečková výplň křídel i vajíček je moc pěkná. I originální řešení oka.

13 komentářů:

 1. Pěkné slípky máte, jen teda "během několika chvil" mi přijde hodně nadsazené, nějakou tu hodinku to jistě zabere(o:

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co je v životě krajkářky hodinka? Jeden okamih? Důchodkyně začátečnice z klubu jsou schopné zvládnout dva obrázky týdně. Skoro jim ten čas závidím. A nakonec čas je hodně relativní hodnota. Stejně dlouhé chvilky u herdule dokážu probendit nicneděláním a koukáním do někam (občas mám takové stavy nechutě ke všemu kolem).

   Vymazat
 2. bardzo ładne kurki, pozdrawiam

  OdpovědětVymazat
 3. Pořád přemýšlím, jestli se do ní pustit nebo ne. Nějak si ji na panelákovém okně neumím představit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To já taky ne, tam by byla chudinka ztracená. Leda tak zavěsit pod kuchyňský lustr. Pod ten můj to jde.

   Vymazat
 4. Zdravím Vlaďko, bylo mi divné, že se mi neukazují tvoje nové články, až teď mi došlo, že už nejsi na blogu cz., tak to napravuji a procházím, co jsem zameškala. Slepička se mi moc líbí, myslím, že do Velikonoc bych ji ještě mohla stihnout. A taky moc chválím drátkované vyšívání v jednom z tvých minulých článků, to je věc, do které bych asi neměla odvahu se pustit - ale vypadá to nádherně.

  OdpovědětVymazat
 5. Witam,
  Przepiękne prace, misternie utkane z mistrzowską precyzją !!!
  Pozdrawiam

  OdpovědětVymazat
 6. Asi jsi raději, když si s tebou může někdo v komentářích odborně popovídat o paličkování, které jak víš neovládám, takže můžu opět vyjádřit jen obdiv.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Ivo, já jsem samozřejmě ráda za jakýkoliv komentář i za tvou milou návštěvu :-)

   Vymazat
  2. ja mam slepici tří barevnou svetle vneda, rezava a svetle šedá. v těchto varvách budou i vajíčka

   Vymazat
 7. dělám slípku v hnědé barvě nakonec jsem si poradila i s okem chtěla jsem do něj dát korálek jako to máte vy ale nevěděla jsem jak ale je tam :) jen nevím jaké barvy vajíček :(

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.