PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

čtvrtek 17. května 2012

Mořský koník - návod, 1.díl

návrh a realizace V.Cepáková

Obtížnost: mírně pokročilý
Použité techniky: plátýnko na očka, plátýnko na očka s kroucenými páry, plátýnko za dva páry č.1 a č.3
Detaily: obtáčené plátýnko (u krku), časté připojování, kroucené páry, zaoblený začátek, ukončení ve špičce
Potřebujeme: celkem 6 párů paliček, perlovku - barva podle libosti
mořský koník - návrh V.Cepáková 

Podvinek si připravíme obvyklým způsobem - karton, podvinek a polepit izolepou, aby se nám krajka při tužení nešpinila.
Velikostí zabírá obrázek asi třetinu papíru A4; všimla jsem si, že podvinky po vytištění mají jinou velikost, než v jaké jsem je naskenovala. Jak si upravit velikost obrázku najdete pod štítkem jak na podvinky.

1Začneme první částí od koníkova čumáčku. Připravíme si tři vodivé nitě stejné barvy - více namotané a tři páry svislé třeba tón v tónu.


2
Dva z vodivých párů zavěsíme za připravené špendlíky podle fotky.

3

Na pomocné špendlíky zavěsíme zleva doprava třetí vodivý pár a zbývající svislé4

S první dvojicí vodivých párů prohodíme plátýnko.5

Pravou nit přehodíme přes špendlík podle obrázku. Dvě nitě vodivých párů nad špendlíky na pravé straně práce zkroutíme.6

Prohodíme plátýnko s prvním svislým párem a opěd vodivé nitě zkroutíme.7

Takto postupujeme i s dalšími svislými páry. Nitě svislých párů vždy přehodíme přes špendlíky tak, aby špendlík byl mezi nimi, viz obrázek.8

9

Nyní začneme opět zleva. V pořadí druhý pár je vodivý. Zkroutíme ho a také kroutíme třetí pár. Potom prohodíme plátýnko.

10


Následující dva svislé páry také kroutíme před prohozením plátna, ale vodivý už ne. Ten kroutíme až před posledním, krajním vodivým párem. Krajní pár kroutíme také. Také vytáhneme pomocné špendlíky a svislé páry si utáhneme do obloučku.11

Nyní pokračujeme plátýnkem za dva páry z obou stran (č.2).

12

V místě, kde začíná páska pro hlavu, začneme na pravé straně paličkovat plátno na očka. vodivý pár a krajní svislý na konci kroutíme. V místě pod krkem jsou vpichy pro vodivý pár moc blízko sebe. Použijeme tu proto tzv. obtáčené plátýnko. Paličkuje se téměř stejně jako plátno za dva páry, jen se dvakrát kroutí. Tedy - nejprve zkroutit oba páry (krajní tady kroutíme naposledy, dál už pro to nebude místo), křížit, 2x kroutit, křížit.

13

Špendlík potom zapíchneme pod oba páry. V celé zatáčce budeme používat jen jeden špendlík, který budeme postupně zapichovat o malý kousíček dál. Vodivou nit bude držet na místě krajní pár, okolo kterého se vodivý pár vlastně kroutí.

14


15


16


17

Dostáváme se k bříšku. Budeme ho paličkovat plátnem na očka s krouceným okraji. Jen na hrbolky ve špičce použijeme plátno za dva páry. Vodivé páry přitom 3x zkroutíme.

18


Z vnitřní strany bříška už před posledním párem nekroutíme, páska se zužuje. V místech podle podvinku vypracujeme několikanásobným kroucením dlouhé spojky pro budoucí připojení zádové části. Kroutíme tolikrát, kolikrát nm pár dovolí.19Takto vypracujeme celé bříško.


20


V ohbí ocásku potom opět změníme techniku a u vnitřního okraje paličkujeme plátno za dva páry a z vnějšku použijeme stejnou techniku jako u bříška. Začneme také odebírat páry - z prvních dvou svislých vlevo odebereme z každého jednu vnitřní nit a přehodíme je dozadu přes práci. Zatím je neuzlíme.21Podobně odebereme ještě další dvě nitě svislých párů napravo.


22

Se zbylými páry dopaličkujeme špičku ocásku. Máme 3 vodivé a dva svislé páry.

23


Pod dva svislé mezi jejich nitě zapíchneme špendlíky. Nitě pod nimi překřížíme a přehodíme zpět přes práci. Nitě drží za špendlíky.24


25

Otočíme si práci a s nitěmi všech párů navážeme na vodivý pár žebrové uzly.

26
Uzlík je vidět na obrázku. Vážeme ho s každou nití vždy 2x.


27
Pro jistotu jsem na pravé straně udělala ještě to samé s krajním párem směrem na druhou stranu. Poslední dvě nitě jsem pak svázala obyčejným dvojitým uzlíkem a nitě krátce odstříhala.


28


29


30

UF!! Půl je hotovo. Návod dal větší práci, než to upaličkovat. Na další část si budete muset chvilku počkat.

2 komentáře:

  1. Předposlední větě věřím, muselo to dát hodně práce. Věřím, že se do něj podle návodu někdo pustí a tím ti udělá radost.

    OdpovědětVymazat
  2. já jsem se do toho dala a musím říct žě bych to bez návodu nezvlávla :) máte to napsaný moc dobře

    OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.