PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

neděle 28. října 2012

Vánoční ozdůbky - Jablíčko

Zdá se, že mnohé z vás už se začaly pilně připravovat na vánoční čas. Budu si muset také pospíšit a doplnit zásoby ozdobiček. Většinu jich každoročně rozdám a přitom mám vždy v plánu mít stromeček ozdobený jen paličkovanými ozdůbkami.
Cítím také malý dluh vůči těm z vás, které jste se na mne obrátily s dotazem nebo prosbou. Dlouhé zimní večery začínají, pokusím se na ně odpovědět nebo rovnou přijdu s ukázkou. A tady je první splněné přání - jablíčko ze serie vánočních ozdůbek, které jsem tu ukazovala loňský rok. A v něm je ukrytá moje laická odpověď i na další dotaz ohledně korálků v krajce. Tak se pojďme podívat a budete-li mít chuť i paličkovat, potěší mě to.

Podvinek je určen pouze k nekomerčnímu užití!Potřebujeme: 3 páry bílé lněné nitě, z toho je 1 vodivý pár, a dva páry červené lněné nitě
         Vy si ale samozřejmě můžete zvolit i jiný materiál.
Použité techniky: plátýnko na očka s krouceným vnějším párem, lístečky, obtáčené plátýnko, jednoduchý roh, připojování


Začneme 3 bílými páry. Vodivý pár zaklesneme do levého svislého, 1x kroutíme a propaličkujeme plátýnkem pravým svislým párem.

 Stopku jablíčka nejprve paličkujeme plátýnkem s kroucenými okrajovými páry i párem vodivým. Jakmile se stopka zúží, paličkujeme už jen plátýnko na očka. To už mám připravené korálky, které chci umístit do spodní části listu. Navlékla jsem si je na jeden ze svislých párů.

Korálek posunu po nitce a zapaličkuji ho do plátýnka. Tím se korálek upevní v práci. Jiný způsob nepoužívám, čímž odpovídám na dotaz (ale ještě se k tomu při nejbližší příležitosti vrátím).

Stejným způsobem jsem umístila i další korálky.  A to už je na řadě růžek lístku. Protože pracuji jen se třemi páry, zvolila jsem pro vypracování růžku obtáčené plátýnko (křížit-dvakrát kroutit-křížit, špendlík pod oba páry)

Jak napovídají další obrázky, opakovala jsem postup ještě 3x.

Ve špičce jsem začala vodivý i krajní pár zase kroutit.


Potom je nutné vnitřní svislý pár mírně utáhnout.

 Horní část lístku jsem paličkovala plátýnkem s kroucením všech párů.

Před přechodem přes stopku jsem na tomto místě k práci připojila  vodivý pár a dál paličkovala plátýnkem na očka.

Je čas přidat červený pár. Zatím jen jeden a o kousek dál druhý.  

Ještě stále paličkuji plátýnkem na očka.

Postupně ale, podle toho jek sa jablíčko rozšiřuje, přidávám kroucení na okraji a také kroutím vodivý pár mezi červenými páry nejprve jednou, později i vícekrát, a u okrajového páru. 

Bubák jablíčka je vytvořen krouceným vodivým párem.

Jakmile jsem se přiblížila k lístku jablíčka, začala jsem připojovat. Také postupně odkládat červené páry - nejprve dvě prostřední nitě, později i zbývající dvě.

Ze zbývajících tří bílých párů jsem upaličkovala kousek řetízku a jeden pár odložila.Pro tentokrát jsem se rozhodla uvnitř paličkovat lístečky. postup ukazují fotografie.Z tohoto místa jsem k počátku dalšího lístku přešla pomocí řetízku. Ten jsem připojila ke každému očku, kolem kterého jsem procházela.
Poslední lístek je ukončen a připojen.

Abych neměla uzlíky nahromaděné na jednom místě, paličkovala jsem ještě kousek řetízkem a postupně páry uvázala u okraje.

Já mám hotovo. A co vy? Kdyby se vám jablíčko povedlo, měli po roce fotoaparát a chuť zmáčknout spoušť, pochlubte se. Ráda vám zde vaši ozdůbku vystavím. 

Tak ať vám paličky vesele klapou :-)

9 komentářů:

 1. Nádherné, snad se o něco konečně taky pokusím. Stále vzpomínám na paní, která paličkovala v nemocnici s improvizovanými paličkami (vnitřky ze stříkaček) a bylo to úžasné! Od té doby mne to láká. Krásný den
  Blanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) o paličkování na stříkačkách jsem ještě neslyšela, ale jinak, když je nouze, poslouží ledacos. Já se učila na pastelkách, někdo použil klacíky nebo třeba i mrkve. Viděla jsem krásné paličky utočené z papírových ruliček. Tak proč ne? Když člověka přepadne touha něco dělat, dokáže hodně zaimprovizovat.
   Hezký den a děkuji za komentík.

   Vymazat
 2. Je to krasa. Jednou.....az budu mit cas... :-)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná tě navnadí, až tu ukážu práce mých kamarádek z babince. Začaly se učit paličkovat nedávno, jako důchodkyně, tedy dámy po šedesátce. Úžasné, co už dokázaly. Nestačím nad tím kroutit hlavou.

   Vymazat
 3. Aholky jesses maria to je prace ne to nevim takove u mnj nefunguje nezam takove technik skoda ale nemusim vsechno kennen lach mas supr klasse hezky tebe zdravim karin

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj Vaše stránky mi moc pomohli v začátku paličkování. Jsem strašně rádá, že jsem je našla. Bez nich bych těžko postoupila dále.
  Velice děkuji a těším se na další příspěvky.

  OdpovědětVymazat
 5. ejalub@seznam.cz Paní Vlaďko moc krásné a poučné obrázky .Vaše stránky mi moc pomáhají. Děkuji

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.