PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

sobota 4. ledna 2014

Napsali jste si o pomoc - zakončování krajky


S novým rokem přicházívá vždy jakési bilancování. A já si také sama v sobě urovnávala, co s tím, co jsem tu kdysi začala. Paličkománie si žije dál svým životem. Ačkoliv tu publikuji jen sporadicky, má každý den několik stovek návštěv. Pro mě to znamená, že vydaná práce nebyla zbytečná. Zároveň ale cítím závazek nebo dluh ke čtenářkám, které se na mě obrátily s prosbou o pomoc. Mrzí mě, že jsem je nemohla z různých důvodů uspokojit. Chtěla bych to teď napravit a v tomoto roce se třeba více zaměřit právě na to, o co jste si psali, třeba více o tužení krajky nebo jak na lístečky.

Právě nedávno od jedné čtenářky - krajkářky přišel nesmělý dotaz, jestli by se tu nemohlo objevit něco k ukončování krajky. Je to velká výzva, protože právě dokončovací práce považuji za hodně důležité. Můžete si jimi celou práci poničit nebo třeba jen pokazit celkový dojem z jinak pěkně provedené krajky. Pokusím se tu podělit o své vlastní zkušenosti, ke kterým jsem často docházela metodou pokus - omyl, nebo lépe řečeno povedlo - nepovedlo. A samozřejmě jsem také nakukovala přes ramena zkušenějším, takže tu nebudu psát o svých vlastních vynálezech.Za nejhlavnější zásadu ukončování krajky považuji toto:

 • Ještě dříve, než si navinu paličky a než začnu krajku vůbec paličkovat, promýšlím si, jak ji budu končit. Jsou totiž materiály, které jsou klouzavé a pokud budu uzlit, mohou se rozvázat. Jiné materiály jsou příliš silné a uzlík by byl hodně vidět. Nebo se materiál trhá a pak bude těžké ho vázat. Musím si tedy rozmyslet, jak práci ukončím. Jestli to bude zapošitím, zapaličkováním do řetízku na okraji, ponecháním volných konců jako třásně nebo zvolím vhodné uzlování. Volba materiálu je podle mého hodně důležitá i z hlediska účelu použití krajky. Když budu paličkovat obrázek, nemusím se tolik obávat, že se mi někde povolí uzlík, spíš budu hledět na to, aby nebyl příliš nápadný nebo z něj udělám přednost a naopak mu dám vyniknout. Zato krajka, která se bude nosit a prát by měla mít zakončení nejen nenápadné, ale také pevné.
  zakončení ripsovým uzlíkem
 • Stejně tak si úplně na začátku promýšlím, odkud začít a kde končit. U některých podvinků nám to autorky usnadňují a začátek i konec je tam vyznačený. Někdy se toho zas tak zarputile nedržím, protože třeba najdu jiné řešení, které mi vyhovuje lépe.
 • Když si podvinek kreslím, myslím už také dopředu, kde začnu a kde budu končit. Pro konec pak hledám to nejméně nápadné místo.
 • To jak krajku ukončím, hodně závisí na tom, jakou krajku paličkuji
schované z druhé strany lístečků


Nedá se to tedy teď na jednom místě vysvětlit nebo zevšeobecnit pro každé paličkování. Vynasnažím se tedy v několika článcích některé způsoby ukázat. Tak jako ale neumím upaličkovat jakoukoliv techniku, neumím ani všechny možné způsoby. Kdyby tedy někdo ze čtenářů chtěl přispět svou zkušeností a podělit se o ni s ostatními, ráda ji tu zveřejním.

ponechané konce pro efekt kořenů


3 komentáře:

 1. Na to se budu těšit, já pořád uzlíkuju stejně jako jsem se to naučila v první třídě(o: A vím, že to často práci trochu kazí.

  OdpovědětVymazat
 2. To se těším, zakončování mi stále působí potíže.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.