PRAVIDLA TOHOTO BLOGU

Dříve, než si stáhnete podvinek nebo začnete paličkovat podle návodů, přečtěte si, prosím tyto řádky.
Všechna paličkovaná díla, podvinky, návody a obrázkové postupy jsou, není-li uvedeno jinak, mé vlastní a totéž platí o fotografiích.
Respektujte, prosím, tedy má autorská práva a dodržujte pravidla tohoto blogu:

1. Fotografie, návody, podvinky nebo text bez mého svolení nekopírujte ani nevyužívejte jinak, než pro své paličkování.

2. Podvinky zde uveřejněné a u kterých je to uvedeno, jsou volně ke stažení, ale pouze pro vaši osobní potřebu, NE KE KOMERČNÍM ÚČELŮM! Paličkujte si pro sebe nebo pro obdarování blízkých, ale pokud si chcete paličkováním vydělávat, musíte si navrhovat své vlastní krajky.

3. Jestliže kdekoliv vystavujete paličkovanou krajku podle podvinku jiného autora, než jste vy sami, je vaší povinností kromě svého jména (krajku pouze realizujete) zmínit i jméno autora návrhu.

Za dodržování těchto tří základních pravidel slušnosti vám nabízím podvinky, za které byste museli všude jinde nejprve zaplatit. Co z toho mám? Dobrý pocit, že podvinky neskončí někde zapomenuté uvnitř notesu, ale přinesou radost i potěšení ještě někomu dalšímu. Věřte ale, a teď jistě nemluvím pouze o sobě, že každého autora velmi mrzí, když vidí, jak někdo jiný sklízí chvály za něho samotného.

Prohledat tento blog

pátek 18. května 2012

Mořský koník - návod, 2.díl

návrh a realizace V.Cepáková
návrh a realizace V.Cepáková

Po vypracování první části koníka se směle můžeme pustit i do druhé části.


Pro dnešní část bude stačit připravit si 5 párů; 2 budou vodivé a ostatní svislé. Začneme připojením párů u ocasní části. Nejtmavší pár jsem zavěsila na vnitřní stranu pásky, chci ho potom využít na vypracování oka, aniž bych musela nitě odstřihnout.

1

Pásku v sousedství ploutvičky paličkujeme plátnem na očka s krouceným okrajem.
Nezapomeneme připojovat ke spojkám od bříška a z druhé strany vypracovat spojky, které tvoří vnitřek ploutve.


2

Hlavu koníka budeme paličkovat stejnou technikou, jako jsme paličkovali bříško pod krkem, tedy z vnějšku plátno za dva páry ve špičkách hrbolků a jinak plátno na očka s krouceným okrajem. Vnitřek pásky bude plátno na očka.
Okrajové obloučky si můžeme tvarovat pomocí špendlíků.
Po dokončení hlavičky páry připojíme k čumáčku a vnější 3p. zauzlíme a odstříhneme.

3

S vnitřními dvěma páry přejdeme pomocí řetízu a připojování nenápadně k místu začátku oka z lístečku. Na vypracování lístečku si vybereme tmavší nit.
4
6

Vypracujeme oko, připojíme a nenápadně zauzlíme. Oko můžete, pokud si na lístek ještě netroufáte, nahradit korálkem. Nebudete si ale pak moci dát krajku pod sklo.

7


Zbývá ploutvička a to už bude jednoduchá záležitost. Potřebujeme opět 5 párů. Nejprve paličkujeme plátýnkem na očka.
Vypracování růžku:
  • vodivý pár s posledním - obtáčené plátýnko (křížit - 2x kroutit - křížit), špendlík pod oba páry; plátýnkem nazpět
  • další řada - propaličkujeme plátýnkem jen první pár, s druhým paličkujeme obtáčené plátýnko, zašpendlíme pod oba páry a paličkujeme nazpět
  • následující řada úplně stejně jako předchozí; špendlík z minulé řady vyndáme a přepíchneme pod oba páry a paličkujeme nazpět; nyní už na vnějším okraji začneme vypracovávat zoubky ploutvičky
  • roh dokončíme dopaličkováním k poslednímu vnitřnímu páru, se kterým opět paličkujeme obtáčené plátýnko, špendlík přepíchneme pod oba páry
  • nakonec oba špendlíky, které zajišťovaly roh, vyndáme a při další práci páry rovnoměrně utáhneme - roh by měl být potom pěkně vyplněný plátnem

8

10

9


10

11

Po vypracování růžku pokračujeme stejnou páskou, jako u ocásku nebo hlavy. Připojujeme ke spojkám.
Ploutvičku zakončíme připojením a zauzlením.

13 

Na konci jsem ze špičky okraje přešla s oběma páry řetízkem.

14

15

Krajku opatrně natužíme. Stačí trochu, aby držela tvar, bude se stejně lepit k podkladu. Tužidlo by nemělo být vůbec vidět.

Možná se rozhodnete koníka využít jako aplikaci třeba na polštář nebo tašku. Potom bych krajku neškrobila vůbec. Jestli jste řádně kroutili, měla by držet. Pouze bych ji opatrně napařila přes plátno žehličkou, aby se trochu sběhla a nesrazila se vám až při následném praní už přišitá na plátně.

Jestli se někdo do koníčka pustí, moc ráda vám ho tu vystavím na pochlubení. fotky pošlete mailem. Připište, jestli můžu zveřejnit i vaše celé jméno nebo jen křestní. Případné dotazy ohledně vypracování pište do komentářů, mohly by zajímat i další lidičky.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře nebo připomínky. Budu moc ráda, jestliže se také budete chtít podělit o své rady a zkušenosti.

Thank you for your comments or suggestions. I will be very glad if you also want to share your advice and experience.